Nový lékař pro Benešov nad Černou a Malonty Jaroslav Radík.

Nový lékař pro Benešov nad Černou a Malonty Jaroslav Radík. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Žádný lékař v okolí? Problém by měly řešit pobídky a mapa

  • 0
Lékaři stárnou a někteří ordinují už v důchodovém věku. Často přesluhují proto, že nemají svou praxi komu předat. A pak se může jako v Benešově nad Černou na Krumlovsku stát, že zemřou a místní zůstanou bez zdravotní péče.

Proto chce kraj spolu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou vytvořit takové podmínky, které by lékaře přilákaly i na venkov.

„VZP začala zpracovávat mapu praktických lékařů, lékařů pro děti a dorost, případně ambulantních specialistů na území Česka. Nastupující doktory chceme benefity motivovat k otevření ordinací v těch bílých místech,“ uvedl generální ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Jak vůbec může pojišťovna dostat mladé lékaře do vesnických ambulancí?

„Dáme jim finanční pobídku, aby šli do konkrétního místa, a nedáme jim smlouvy do velkého města. Ale zároveň je nereálné, aby byl v každé obci jeden doktor,“ řekla ředitelka krajské pobočky VZP Bronislava Hlachová. Plátci zdravotní péče vycházejí z nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb z roku 2012, kde je stanovena doba dojezdu pacienta k praktickým lékařům 35 minut. Stejnou dobu má také gynekolog, zubař a lékárna.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola ocenil, že šéf VZP nastínil, co chce hlavní plátce zdravotní péče udělat, aby byla do budoucna péče pro obyvatele vesnic zajištěna.

„Aby se prostě nestalo to, co se stalo nedávno v Benešově nad Černou. Udělali jsme s VZP maximum pro to, abychom tu péči zajistili. Nicméně vlivem možná nadměrné administrativy se to nedařilo tak rychle, jak bychom si asi všichni přáli,“ připomněl Zimola.

Lidé v Benešově a Malontech neměli lékaře skoro rok. Od srpna tam ordinuje Jaroslav Radík. Veterán z Afghánistánu a bývalý primář mikrobiologie ve Zdravotním ústavu v Praze.

Radík si však stěžuje, že kromě starostky Benešova mu nikdo nepomohl. Tvrdí, že mu spíš házeli byrokratické klacky pod nohy.

„Nikdo vám nepomůže. Jediný, kdo mi vyšel vstříc, byla paní starostka z Benešova nad Černou a nemocnice svaté Alžběty v Praze, která mi půjčila přístroje a licence na programy. Bez nich bych to nezvládnul,“ poukazuje Radík.

VZP je s novým benešovským lékařem v kontaktu a snaží se mu pomoci v nových podmínkách zorientovat. „Naším přáním je doktora tam udržet, vyjdeme mu vstříc,“ sdělila Hlachová.