Zápas mezi HC Mountfield České Budějovice a HC Oceláři Třinec.

Zápas mezi HC Mountfield České Budějovice a HC Oceláři Třinec. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Základní část? Je to jedno. Emoce stejně ovládly zápas kola

• 0
Mohla to být ještě lepší reklama hokeje. Nebýt vlivů, které mu neprospívají. Při utkání extraligy Mountfield - Třinec bylo rušno pořád. Při hře i v jejím přerušení, ale také o druhé přestávce. Domácí prohráli 5:6.

Šest desetiminutových trestů a verdikty rozhodčího Hodka, které dráždily hráče i publikum. To byla také součást zápasu 20. kola hokejové extraligy Mountfield - Třinec.

Druzí domácí prohráli s vedoucím soupeřem 5:6. Ale cítili křivdu. A ke všemu se při ní několikrát neovládli. "Bez diskusí, pánové. Faul. Já tady pískám podle pravidel," odháněl ve třetí třetině jeden ze dvou hlavních sudích zápasu Pavel Hodek protestující českobudějovické hokejisty.

Právě vyloučil obránce Nováka na dvě minuty za krosček a pak mu přidal dva desetiminutové tresty. Tím protestující Novák jako první v utkání nuceně dohrál.

Kdo sledoval přímý televizní přenos nebo záznam z utkání, mohl slyšet i protestujícího útočníka domácích Michala Mikesku. A další nekompromisní odpovědi Hodka.

Na konci druhé třetiny dostal první desetiminutový trest v utkání hostující obránce Krajíček. Kouč hostů Pavel Marek pak ve vestibulu stadionu u kabiny rozhodčích i domácích seřval rozhodčí a už to bylo. Televize netelevize.

Domácí pak měli dojem, že na to sudí reaguje větší přísností na jejich mužstvo, a svezli se k peklu. Za necelých šest minut v úvodu třetí třetiny dostali čtyři góly a z vedení 3:2 měli manko 3:6. Třikrát inkasovali v oslabení, z toho dvakrát právě v úvodu třetí třetiny.

Navíc dostali v 11. minutě první branku po faulu na jejich brankáře Kováře. I to televize nabídla. I když o první přestávce si toho komentátoři nevšimli. Upozornil je na to až jeden divák, který poslal e-mail.

Třinecký Orsava zasáhl hokejkou, zřejmě nechtěně, ale zcela jasně, do masky a helmy brankáře Kováře, který se poroučel na led. Odkryl horní polovinu branky a do té se po odraženém puku snadno ze tří metrů trefil Růžička na 1:1.

Bylo to v první třetině a ještě by se tolik nedělo, kdyby vývoj zápasu neukázal, že se dělo. Domácí byli i potom lepším týmem a jejich vedení před třetí třetinou mohlo být nejméně o gól vyšší.

Zvlášť druhá třetina Mountfieldu patřila. Na zásahy brankářů to bylo 4:13. Pak už lze jen přemítat, jestli by se domácí hráči nechali strhnout k protestům jako ve chvílích, kdy soupeř ve třetí části vyrovnal a šel hned do vedení. I první gól Třince ovlivnil výsledek.

"Věděli jsme, že to bude hodně těžký soupeř, a to se potvrdilo," uvedl kouč domácích František Výborný. "Hlavní rozdíl byl v tom, že jsme měli ve druhé třetině šance na brankové čáře a nedali jsme je," řekl. "Soupeř je dal."

Co říkali trenéři na emoce hráčů ve třetí třetině? "Těžko se s hráči v tak vypjatých zápasech, když cítí nějakou křivdu, dohadovat," uvedl Markův asistent Břetislav Kopřiva. "Udržet emoce hráčů je velice těžké. Probereme to s nimi, ale tam už je nezarazíte," pokračoval. "Jsou to prostě lidi na ledě, ve velkém transu, v nasazení."

Hráče by netrestal. Ani trenér Výborný na to v té chvíli nemyslel. Stejně jako Kopřiva se nemohl vyjadřovat. Takže vliv rozhodčích, které nesmějí hráči ani trenéři 24 hodin hodnotit. "Narazily na sebe hodně kvalitní týmy, ze kterých čišelo, že chtějí vyhrát," vzal to kouč domácích z druhé strany. "To bylo to pozitivní a na to diváci chodí."

Těšilo ho, že za stavu 3:6 jeho tým nepolevil. "Bouřlivá atmosféra k tomu patří. I když je to složité." A vzpomněl si, že i v Třinci dostal v závěru