Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zakleté Mariánské náměstí. Na změnu čeká půl století

  17:56aktualizováno  17:56
Jako zakleté může někomu připadat Mariánské náměstí v Českých Budějovicích. Už přes půl století čeká na to, až někdo vyřeší jeho podobu. I současné vedení radnice se chce tohoto úkolu zhostit a podniklo první krok, ale zároveň mu chybí vize.

Mariánské náměstí. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Současný vzhled s parkovištěm je provizorní, i když tak dlouhé provizorium existuje zřejmě jen málokde. Radní před několika dny schválili bod, který by měl náměstí nacházející se v centru města vyjmout z takzvaného regulačního plánu. Lokalita by pak reagovala pouze na územní plán, který není tak podrobný a nabízel by širší možnosti řešení nové podoby.

Fotogalerie

„Tento krok se nestává úplně často, ale schválili jsme námitku města pro připravovaný regulační plán, který se týká Pražské čtvrti a Lannovy třídy. V námitce jde jen o náměstí. Chceme konkrétní část vyjmout,“ potvrdil náměstek primátora Petr Podhola.

Dnešní stav podle jeho slov dává konkrétní rozměry pro celý prostor. „Je to sice technická záležitost, ale pro rozvoj lokality zásadní,“ dodal Podhola. Očekává dlouhou diskusi o budoucí podobě i s ohledem na historický vývoj, kdy s Mariánským náměstím předchozí generace nijak nepohnuly.

Následovat by mělo zpracování územní studie, tu chce mít náměstek František Konečný hotovou dokonce volebního období, tedy nejpozději do dvou let.

„Loni jsem zadal hlavnímu architektovi, aby udělal průzkum, jak by se dalo náměstí využít. Město ani kraj například nemají vhodnou budovu pro filharmonii. Mariánské náměstí se k tomu nabízí. Budu se to snažit tlačit vpřed,“ konstatoval Konečný, který by chtěl v této otázce spolupracovat i s Jihočeským krajem.

Myšlenek a vizí je mnohem více. V minulosti se v místě počítalo především s výstavbou divadla a existuje i celá řada návrhů architektů, ovšem už ze začátku 60. let minulého století. Mluvilo se také o vybudování podzemního parkoviště, nad kterým by byl park.

Místo toho se před časem na náměstí objevily doslova obludné tabule, které měly sloužit jako kolostavy, přitom však více připomínaly billboardy. Město pak okamžitě rozhodlo o jejich odstranění. „Chtěli jsme vyhovět častým požadavkům lidí na chybějící místa pro parkování kol, ale asi nikdo nečekal, že tam žadatel umístí něco takového,“ doplnil Konečný.

Před časem náměstek primátora Jaromír Talíř připustil, že České Budějovice potřebují vizi a koncept. „Nevíme, jestli by si vůbec společnost přála novou budovu divadla či nějaký multifunkční prostor. Od šedesátých let minulého století tady máme vybrané místo na Mariánském náměstí, ale za celou dobu tuto otázku nikdo nevyjasnil,“ konstatoval.

Více než divadlo je podle něj v kurzu sport, především hokej, a tak město upřednostnilo spíše otázku stavby sportovní haly. Na druhé straně je pravda, že si v nedávné minulosti radnice nechala zpracovat řadu průzkumů o tom, jak se lidem v Českých Budějovicích žije a co si přejí. Dál už však s výsledky příliš nepracovala.

„Přes 50 let se sice počítá se stavbou divadla na Mariánském náměstí, ale nemáme žádnou aktuální analýzu, zda by tam bylo vhodné,“ upozornil nedávno hlavní architekt města Jan Němec. Debatou je podle něj třeba zjistit, co vlastně město chce.

Podobně nevyřešená je třeba i plánovaná proměna Senovážného náměstí rovněž v centru Českých Budějovic, kde mělo být parkoviště původně také jen provizorní. I zde existuje řada studií, jak ho změnit, například v odpočinkovou zónu s prostorem pro pořádání kulturních akcí pod širým nebem. Někteří autoři vizí odkrývají Mlýnskou stoku, která tudy pod zemí protéká, a právě u ní navrhují veřejný prostor pro setkávání lidí.

Jak by mělo podle vás vypadat Mariánské náměstí v Budějovicích? Pište na lukas.marek@mfdnes.cz

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Byl to socialistický klump, říká sběratel o Škodě 1201. Přesto ji koupil

Účastníci mezinárodní veteránská rallye South Bohemia Classic zavítali do...

Příznivci historických vozidel si mohli o víkendu na jihu Čech dosyta užít nablýskaných strojů, s nimiž přijeli jejich...

Další z rubriky

Táborská setkání nabídnou fotbal mnichů s obří koulí i průvod pochodní

Jan Žižka nesmí na táborských slavnostech chybět.

Jak to vypadá, když hrají středověcí mniši kopanou s velkou třímetrovou koulí? Poznají to návštěvníci Táborských...

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Najdete na iDNES.cz