Nejvýše postaveným policistou v Jihočeském kraji je od 1. prosince 2015 Luděk...

Nejvýše postaveným policistou v Jihočeském kraji je od 1. prosince 2015 Luděk Procházka. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Zaměřím se na migranty i Temelín, říká nový jihočeský policejní ředitel

  • 1
Nejvýše postaveným policistou v Jihočeském kraji je od 1. prosince Luděk Procházka. Šéf s pověstí drsného muže působil v Praze, velitelské kvality prokázal třeba při zasedání měnového fondu či NATO.

Častější a důkladnější kontroly hranic s Rakouskem a Německem. Zefektivnění nekončícího boje s nelegálními migranty. A zároveň i snaha získat dost peněz na rekonstrukce zastaralých služeben a dalších objektů.

To jsou hlavní priority nového ředitele jihočeské policie, jednapadesátiletého plukovníka Luďka Procházky. Dosavadní šéf pražské policie od prosince nahradil o tři roky mladšího plukovníka Miloše Trojánka. Ten velel jihočeským policistům od loňského března, nyní bude šéfovat v Praze.

Procházka svůj přesun jednoznačně vítá. „Jsem Jihočech, mám zde veškeré příbuzenstvo a jižní Čechy pravidelně navštěvuji. Na práci v Jihočeském kraji se maximálně těším,“ svěřil se v pondělí novinářům na prvním tiskovém brífinku, kde nešetřil superlativy.

Luděk Procházka (51 let)

Krajským ředitelem jihočeské policie je od 1. prosince. Narodil se v Českých Budějovicích, k policii nastupoval v roce 1984. Absolvent policejní školy začal jako hlídkař v pražském Karlíně. Poté se stal radou pořádkové policie Správy hlavního města Prahy (SHMP). Mezi 1999-2003 působil jako zástupce vedoucího pořádkové a železniční policie SHMP. Proslul jako velitel při zasedání NATO a měnového fondu. Od roku 2003 šéfoval speciální pořádkové jednotce. Od roku 2011 vedl nejvytíženější obvod v Praze IV., loni na jaře se stal pražským policejním šéfem. Je ženatý, má dvě děti a rád sportuje.

Policejní práce v Praze a jižních Čechách se podle něj nedá příliš srovnávat, je si však jistý, že noví podřízení mu ostudu neudělají.

„Jihočeští policisté odvádějí maximální práci. Tým je velmi dobře nastavený,“ chválil.

Personální změny nevylučuje, svým náměstkům důvěřuje

I přes pozitivní hodnocení ovšem nevyloučil možné personální změny. Týkaly by se oblasti interního vzdělávání. Pokud se k nim odhodlá, nebude to dřív než za několik týdnů až měsíců. Dřívější časový horizont nepřipadá v úvahu, personální otázky nejsou pro ředitele prioritou.

„Mám plnou důvěru v kancléřku i své tři náměstky, jsou to odborníci na svém místě. Můj předchůdce, plukovník Trojánek, odvedl práci na špičkové úrovni,“ ocenil Procházka činnost přímých podřízených - plukovníků Ivany Zelenákové, Romana Bláhy, Miroslava Krejčího a Ivana Fanty.

Důkazem kvalitní práce jihočeské policie je podle nového ředitele nízká kriminalita. Naproti tomu stojí vysoká objasněnost. Jihočeští policisté loni vyšetřovali 14 683 trestných činů, to je zhruba 40 denně. Objasnili přes 57 procent případů, v republikovém srovnání je to třetí nejlepší výsledek. Úspěšnější byli pouze strážci zákona v Karlovarském a Zlínském kraji.

Za jediný dosud zjištěný nedostatek považuje Procházka žalostný technický stav některých objektů. Během prvních dní ve funkci stihl navštívit obvodní oddělení v Jindřichově Hradci, Třeboni, Protivíně, Vodňanech a Týně nad Vltavou. Výhrady měl pouze k jediné služebně, vodňanské.

„Budu se snažit udělat krůčky ke zlepšení stavu, ale objekt není náš. Přesto si myslím, že to ve 21. století není dobrá vizitka pro Policii České republiky,“ přiznal Procházka. Problémem, kterému bude ředitel věnovat nejvíc pozornosti, je migrace. Pro pražskou policii je to okrajové, pro jihočeskou však zásadní téma.

„Do konce roku se chci důkladně seznámit s nastavením hranic. Budu se zajímat také o Jadernou elektrárnu Temelín,“ naznačil. Rodák z Českých Budějovic se dvěma vysokoškolskými tituly a skoro dvaatřicetiletou praxí nastupoval k policii v Táboře.

Celý dosavadní profesní život potom strávil v hlavním městě. Největší věhlas získal jako velitel rozsáhlých bezpečnostních opatření při pražském zasedání Mezinárodního měnového fondu v roce 2000 nebo Summitu NATO uspořádaného v hlavním městě o dva roky později.

Tehdy zodpovídal za udržení pořádku v kritické zóně kolem kongresového centra. Mimo to je držitelem prestižních ocenění Velitel roku (2008) a Manažer roku (2013) Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.

Rošáda policejních náčelníků v pěti krajích

Oficiálně prezentovaným důvodem rošády policejních náčelníků v Olomouckém, Jihočeském, Plzeňském a Ústeckém kraji a v Praze je sbírání zkušeností na základě vlastních žádostí posvěcených policejním prezidentem Tomášem Tuhým.

Druhým a pravděpodobnějším zdůvodněním výměny je rezignace šéfa policie Olomouckého kraje Libora Krejčiříka kvůli korupční kauze Vidkun. Ta se týká údajného ovlivňování trestních řízení a vynášení tajných informací. Hlavním obviněným je olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, s ním figurují v případu vlivný podnikatel a dva vysoce postavení policisté.