Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovníci zavřeného e-shopu levneelektro.cz stále nedostali výplaty

  9:28aktualizováno  9:28
Bývalí zaměstnanci zavřeného e-shopu levneelektro.cz, který je podezřelý z rozsáhlých daňových podvodů, stále nedostali své výplaty. Situaci komplikují výměny insolvenčních správců.

Petr Václav starší je majitelem společnosti Elektra PV, která provozuje internetový obchod levneelektro.cz. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nikdo neodejde bez peněz. Všem zaměstnancům zajistíme výplaty. To v červnu deklaroval Petr Václav starší, když kvůli podezření z rozsáhlých daňových úniků majetek a účty jeho firmy Elektra PV zablokovala finanční správa. Českobudějovická společnost provozovala do té doby jeden z nejoblíbenějších e-shopů v Česku levneelektro.cz.

Po téměř půl roce jsou však zaměstnanci naštvaní. Nemají výplaty ani odstupné. A nevědí, co mají dělat. Firma jim nebyla schopná dát výplatní pásky ani jiné potřebné podklady.

Kauza levneelektro.cz

Nejoblíbenější český e-shop roku 2015 v druhé polovině letošního června pozastavil činnost. Finanční správa zablokovala veškeré účty. Důvodem byly neodvedené platby za DPH. To firmu s obratem 1,3 miliardy korun okamžitě paralyzovalo. Společnost podle policie získávala zboží z jiných zemí EU a účelovými převody přes několik firem různě manipulovala s DPH. Takto měl e-shop připravit stát o 42 milionů korun. Zboží se údajně nakupovalo v Polsku. Firmy uprostřed řetězce, přes něž se zboží přeprodávalo, neodvedly DPH, přičemž prodejce elektroniky uplatnil odpočet. Obviněn byl Petr Václav mladší a další zástupce firmy - nikoli však jeho otec. Od srpna je společnost Elektra PV v insolvenci.

Podle jednatele firmy je problém v tom, že finanční správa odstřihla společnost od serverů, které jsou pro výpočet mezd nezbytné.

„Naší prioritou je, aby mzdy byly vypracovány a stát se s našimi zaměstnanci vyrovnal. Finanční úřad jsme na to několikrát upozorňovali. Bojujeme za to. V žádném případě to není tak, že bychom zaměstnancům nechtěli dát výplatní pásky. Servery byly bez varovaní finanční správou vypnuty v okamžiku, kdy docházelo ke zpracování mezd za červenec,“ vysvětlil jednatel Elektry PV Petr Václav starší.

MF DNES hovořila s celou řadou bývalých zaměstnanců - a všichni se shodují na tom, že problém jim způsobilo to, že od firmy nedostali výpověď pro nadbytečnost.

Místo toho několik měsíců čekali v naději, že se něco stane. Nestalo. A tak v září podali výpověď podle paragrafu 56, protože jim zaměstnavatel nezaplatil mzdy.

Díky tomu mají nárok dostat od úřadu práce chybějící výplaty a dvě další jako náhradu odstupného. Maximálně však do výše 39 900 korun. Se zbytkem se musí přihlásit do insolvenčního řízení.

„Konec přišel z minuty na minutu. Prostě nám řekli, že máme všeho nechat a jít domů. Čekali jsme na výpověď, ale tu jsme nedostali. Do konce září jsme byli doma a pak dali výpověď. Poslední výplatu jsme dostali za červen. Za červenec už ji nemáme, protože k jejich vyplacení nemá úřad práce podklady,“ popsala jedna z bývalých zaměstnankyň, jejíž jméno redakce zná.

Jednatel: Chtěl jsem firmu zachránit

Situace se týká desítek bývalých zaměstnanců, kteří pro e-shop pracovali na dobu neurčitou. „Kdyby nám dali výpovědi, měli bychom všechno, na co máme nárok. Je by to nic nestálo,“ zlobí se další z pracovníků.

Tito zaměstnanci ovšem mají reálnou šanci, že svoje mzdy uvidí. Protože měli partnery či rodinu, kteří je podrželi. Ovšem ti, co potřebovali peníze třeba na splácení hypotéky, museli sami okamžitě podat výpověď a hledat si novou práci. A nedostali nic.

„Ptala jsem se hned, když nám pan jednatel oznámil, že je konec, zda dostaneme výpovědi. On řekl ne. Bez zdůvodnění,“ uvedla zklamaně další ze zaměstnankyň.

Jednatel firmy Petr Václav starší rozhodnutí nechce komentovat ani nyní. Tvrdí, že se snažil firmu ještě zachránit, k čemuž by zaměstnance potřeboval.

„Do této složité pracovněprávní stránky se teď nemohu pouštět. Je to komplikovaná věc, bylo zde pro naše zaměstnance i firmu několik variant, včetně pokračování v podnikání, pokud bychom danou záležitost dokázali s finančním úřadem vyřešit, což se bohužel nepodařilo,“ řekl Petr Václav starší.

Už třetí insolvenční správkyně

Úřad práce je s většinou zaměstnanců v kontaktu a řeší jejich situaci.

„Na základě žádosti zaměstnanců již byly uspokojeny jejich dlužné mzdové nároky za červenec v požadované výši, které zaměstnavatel ještě potvrdil. Některým pak byly na základě jejich žádosti přiznány dlužné mzdové nároky i za další měsíce ve výši minimální mzdy, protože za měsíc srpen a následující měsíce zaměstnavatel dlužné mzdové nároky nepotvrdil,“ popsal ředitel českobudějovického úřadu práce Ivan Loukota.

Úřad práce se několikrát snažil potřebné podklady k doložení dlužných mzdových nároků získat - od firmy i od insolvenčního správce. Zatím bezúspěšně. „Stále očekáváme, že budou mzdové nároky zaměstnanců potvrzeny a úřad práce je bude moci vyplatit,“ dodal Loukota.

Generální finanční ředitelství se k věci nemůže vyjadřovat, protože je vázané mlčenlivostí. Z dokumentů z insolvenčního řízení je patrné, že se ředitelství snažilo s insolvenčním správcem domluvit spuštění serverů, což bylo dohodnuto na 23. listopadu.

Jenže správce byl následně odvolán. Nyní byla jmenována již v pořadí třetí správkyně - Daniela Urbanová z Prahy. Ta MF DNES řekla, že pro ni otázka platů zaměstnanců bude naprostou prioritou.

„Veškeré naše nejbližší kroky by měly vést k tomu, aby mzdy byly vyplaceny, případně aby byly vystaveny doklady o jejich výši k následnému vyplacení náhrad u úřadu práce,“ deklarovala nově jmenovaná insolvenční správkyně Daniela Urbanová. „Věřím, že tato záležitost bude v nejbližších dnech s konečnou platností dořešena,“ zdůraznila.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s odstavenými osobními vozy

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s vagóny. (21. 9. 2018)

V Českých Budějovicích se v pátek večer v 21:35 srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy, v nich...

Zájem o tratě na jihu Čech mají jen České dráhy, kraj jejich nabídku nechce

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Otázka, jaký dopravce bude vozit cestující na motorových a elektrifikovaných tratích na jihu Čech, zůstává otevřená....

Šestice mužů je obžalovaná, že se pokusila z bank vysát 27 milionů korun

Ilustrační snímek

Až deseti lety vězení je ohroženo šest mužů, kteří se podle obžaloby pokusili v letech 2015 a 2016 jako organizovaná...

Najdete na iDNES.cz