Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel Vladimír Křešnička. Oblíbený průvodce středoškolským životem

  12:09aktualizováno  12:09
Život se neměří na roky, ale na zážitky. Snad každý, kdo prošel jeho hodinami a semináři, si toto motto vybaví. Vladimír Křešnička náhle zemřel v pátek 21. prosince. Učitel, který stál v roce 1991 u zrodu Českého reálného gymnázia v Českých Budějovicích, by se letos dožil 55 let.

Vladimír Křešnička zemřel 21. prosince 2012. | foto: archiv Jakuba Křešničky

Pro spoustu mladých lidí bylo setkání s Vladimírem Křešničkou zasvěcením. Byl průvodcem jejich středoškolským životem, inspirujícím pedagogem barvitě vyprávějícím o literatuře, filozofii i hudbě. A hlavně moudrým člověkem milujícím své studenty.

O tom, že krajské město ztratilo jednoho z nejoblíbenějších současných pedagogů, svědčilo pietní setkání studentů dva dny před Štědrým dnem. Zapálit svíčku a věnovat vzpomínku přišly ke gymnáziu stovky bývalých i současných žáků. Dorazili i bývalí studenti z Gymnázia Jírovcova, kde Křešnička působil před svým příchodem na ČRG.

Křešňa, jak mu všichni přezdívali, měl svým charizmatem velký podíl na životním názoru a postojích svých studentů. Jako muzikant také podporoval všechny mladé gymnaziální kapely, některé by bez jeho přičinění ani nevznikly. Nechával je zkoušet ve třídě, pravidelně chodil na koncerty.

"Byl asi to nejlepší, co mě za studií na gymnáziu potkalo. Hlavně proto, že mi věřil, a když mi bylo ouvej, dohnal mě na chodbě a řekl: ... že není čeho se bát, vždyť je jasný, že já se budu mít vždycky trochu jinak, než by se oficiálně mělo, a on mi to sakra moc přeje, hlavně ať vydržím," vzpomněla na Facebooku jedna z bývalých studentek Kristina Nedvědová.

Legendární historky ze zoo

"Za celou rodinu bych chtěl poděkovat všem, kteří si na taťku vzpomněli, a tak hezky se s ním v sobotu před Vánocemi rozloučili. Mezi zapálenými svíčkami jsme si všimli pár historek, které jim vyprávěl. To je jedna z věcí, které si budu vždy pamatovat i já," říká syn Jakub Křešnička, také bývalý student Českého reálného gymnázia a dnes redaktor týdeníku Euro.

Vladimír Křešnička se narodil v roce 1958 v Hradci Králové. Studoval na střední veterinární škole. Odtud si odnesl lásku ke zvířatům a zásobu historek, které rád vyprávěl při hodinách. "Ve Dvoře Králové chodil na brigádu do zoo a jeho historky o tom, co si zažil se slony, jsou legendární nejen u nás v rodině. S jednou slonicí měl takovou hru - sepjal ruce nad hlavou a ona ho zvedla z ochranného příkopu chobotem a držela ho, než se pustil," líčí Jakub Křešnička.

V Budějovicích absolvoval Křešnička pedagogickou fakultu. "Pořád vzdělával i sám sebe a na čas se vrátil do školy, aby prohloubil znalosti o filozofii. Zkoušel ho Erazim Kohák, stejně jako po letech mě. Oba jsme s taťkou dostali jedničku," popisuje Křešnička mladší.

Studenti si ho chtějí připomínat festivalem

Vladimír Křešnička působil jako renesanční člověk. Vedle zvířat, studentů a vyprávění příběhů miloval čtení, psaní i divadlo, které hrával na vojně a na škole. Celoživotní láskou mu byla muzika. Hrál na baskytaru v kapelách Weekend, Shellou Band či Šance. Studentům se věnoval i mimo vyučování. S kolegyní Irenou Vlkovou například založili Klub šílených akcí, pořádali Dny recese.

"Doma byl stejně hravý jako ve škole. Neměl jsem ale žádné úlevy. Jednou mě dokonce chtěl zcela vážně zkoušet z filozofie u nedělního oběda. Naštěstí z toho sešlo," vypráví Jakub Křešnička.

Šibalský výraz, kecky, manšestrové sako, všudypřítomný cigaretový dým, modří marcipánoví šneci, imaginární nešťastník Karel, kterého dával do diktátů. Nekonečné množství asociací člověku vytanou při vzpomínce na Vladimíra Křešničku.

Jeho památku chtějí studenti připomínat i velkým festivalem, který už teď plánují na prosinec v budějovické Slavii. Nazvali ho Křeš fest.

"Vystoupily by tam kapely, které ovlivnil, divadla, setkali by se tam všichni jeho přátelé," dodává za organizátory Tamara Vančurová.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

Táborští mají strach o zoo. Bourání staveb nehrozí, ujistil ředitel

Zubřice Karla dorazila do táborské zoo.

Bouda pro opice, přístřešek pro koně a několik dalších staveb táborské zoo zmiňuje výzva, která se objevila na webových...

Druhé referendum o bazénu v Písku před volbami nebude, řekli zastupitelé

1. místo - vítěz navíc zabodoval i v jednoduchosti konstrukce objektu. Navíc...

Písečtí zastupitelé dostali na stůl návrh na referendum o výstavbě nového bazénu. Avšak rozhodování o osudu akvaparku...

Najdete na iDNES.cz