Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V českobudějovických školkách nezbude místo jen pro šedesát dětí

  10:16aktualizováno  10:16
Po letech velkých obav rodičů často marně bojujících o volné místo ve školce v Českých Budějovicích se letos na podzim dostane téměř na všechny žadatele. Maximálně zůstane několik desítek neúspěšných, což by však mělo být ve městě na dlouhou dobu naposledy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Českobudějovické děti, kterým budou do konce srpna tři roky, nastoupí určitě všechny. Rostoucí počet volných míst a nastupující slabší ročníky uklidní napjatou situaci, jež trvala několik let.

„Ještě nemůžeme být úplně optimističtí. Nedostane se asi na šedesát žadatelů,“ upřesnil náměstek primátora pro školství Martin Maršík. Zmíněné číslo se týká především rodičů, jejichž potomci dovrší tří let až v době od září do konce letošního roku. Dohromady takto přihlásili 260 dětí.

„Celkem rodiče podali 1 306 žádostí, z toho se ale například 207 týkalo dětí jedno a dvouletých, které neumisťujeme. Dále rodiče přihlásili 46 dětí žijících mimo České Budějovice,“ pokračoval ve výčtu Maršík.

I on si všímá klesající populační křivky a zmínil, že k zápisům dorazilo přibližně o sto žádostí méně než v loňském roce.

Přesto chce město ještě zvýšit celkovou kapacitu školek, která v současné době přesahuje 3 100 míst. Dalších 60 by jich mohlo být v Kněžských Dvorech v ulici A. Trägera.

„Vše je připravené, ale čekáme na vhodný dotační program, který by nám finančně pomohl s rekonstrukcí. Odhadované náklady jsou 18 až 20 milionů korun,“ vysvětlil náměstek.

Nová mateřská škola by mohla být v provozu v roce 2016, či 2017. Na opravě se má podílet i společnost Bosch, která by pak část kapacity získala pro děti svých zaměstnanců. Podobně to zařídil například krajský úřad, který otevřel tři třídy ve formě firemní školky.

Blíží se zápisy do jeslí

Po zápisech do mateřinek budou rodiče v Českých Budějovicích brzy hlásit děti také do jeslí, konkrétně od 11. do 13. května. Už nyní ale mohou zájemci vyplnit přihlášky. Podrobné informace jsou na internetových stránkách organizace Jeslová a azylová zařízení České Budějovice www.jazcb.cz.

Zápis je určen pro děti, které v nadcházejícím školním roce dosáhnou věku od šesti měsíců do tří let. Ve městě jsou troje jesle v ulicích E. Pittera, K. Štěcha a Čéčova.

Hlásit svého syna bude například Kateřina Kubátová. „Podali jsme si přihlášku i do školky, ale čekali jsme, že to nevyjde. Lukáškovi budou tři roky až na jaře příštího roku. Snad nám vyjdou jesle, i když víme, že tam je zájem také dost veliký,“ tuší maminka.

Náměstek Maršík upozornil, že při květnových zápisech bude v jesličkách pro školní rok 2015/2016 volných 79 míst. „Očekáváme, že poptávka bude pravděpodobně převyšovat nabídku,“ domnívá se.

Rozšíření kapacit město neplánuje, provoz je příliš nákladný. Stát totiž na rozdíl od školek na provoz jeslí nepřispívá v takové výši.

Kritéria pro přijetí jsou obdobná jako u mateřských škol, funguje zde bodovací systém. Základem je trvalý pobyt v Budějovicích alespoň u jednoho z rodičů. 

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Další z rubriky

Táborští mají strach o zoo. Bourání staveb nehrozí, ujistil ředitel

Zubřice Karla dorazila do táborské zoo.

Bouda pro opice, přístřešek pro koně a několik dalších staveb táborské zoo zmiňuje výzva, která se objevila na webových...

Řidiči ignorují jihočeské přejezdy, za pět dní vjeli tři před vlak

V obci Malšice na Táborsku se v pondělí ráno střetl na přejezdu vlak s osobním...

Dnes ráno v Malšicích na Táborsku, den před tím v Třeboni a minulý čtvrtek v Čížové na Písecku se staly tři podobné...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Najdete na iDNES.cz