Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajští zastupitelé se hádali o dotaci pro Hradec na víkendový „mejdan“

  16:58aktualizováno  16:58
Krajská dotace 20 tisíc korun pro Jindřichův Hradec na setkání partnerských měst rozbouřila krajské zastupitele stejně jako schvalování dvanáctimiliardového rozpočtu na příští rok.

Zasedání krajských zastupitelů ze 3. listopadu 2016. | foto: Marek Podhora, MAFRA

První pracovní jednání nového jihočeského zastupitelstva minulý týden ukázalo, že krajská vláda musí počítat se silnou opozicí. Téměř nezničitelnou aktivitou sršel od začátku nejen nejsilnější, osmičlenný klub ODS, ale zdatně mu sekundovali i kolegové z klubů Pro jižní Čechy a KDU-ČSL.

Opozice dokázala prakticky o hodinu zdržet naplánovaný program poté, co občanští demokraté rozpoutali debatu o novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Sporná předloha, která dává v šumavském parku víc prostoru divoké přírodě na úkor tamních obyvatel, prošla začátkem prosince Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu.

Zástupcům koalice se nelíbilo, že ODS přinesla ožehavé téma šumavského parku na zastupitelstvo bez předjednání a tvrdili, že se jím budou zabývat začátkem příštího roku. Času ale moc nezbývá, senátoři mají rozhodovat už 18. ledna.

„Sejdeme se k novele tohoto zákona 3. ledna a chceme do ní zapracovat pozměňovací návrhy ve prospěch šumavských obcí,“ potvrdil krajský radní Pavel Hroch (Jihočeši 2012), ale nespokojenou opozici nepřesvědčil. Její zástupci oponovali, že v tak krátkém čase se nestihne nic nového vymyslet.

Doslova „zahřívacím kolem“ před schvalováním krajského rozpočtu na příští rok se stala dotace pro Jindřichův Hradec, kterou dostali zastupitelé na stůl mimo schválený program.

Město nad Vajgarem požádalo kraj o 40 tisíc korun na úhradu zhruba třetiny nákladů na setkání partnerských měst. „Akce splňuje podmínky pro udělení dotace na přeshraniční spolupráci, a proto ji oddělení vnějších vztahů navrhlo podpořit polovinou požadované částky, tedy 20 tisíci korunami,“ uvedl hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Písecký místostarosta Knot označil dotaci za nešťastnou

A netušil, jakou bouři předložením tohoto bodu vyvolá. „Přijde mi trapné, abychom 20 tisíc dávali bohatému okresnímu městu na mejdan s partnerskými městy. Ale chápu, že je tam váš starosta,“ řekl budějovický zastupitel Martin Kuba (ODS).

Písecký místostarosta Josef Knot (Pro jižní Čechy) označil dotaci pro Hradec za nešťastnou, navíc když ji má dostat až po akci. Ale nakonec se zeptal z pragmatického pohledu písecké radnice: „Dali byste nám na návštěvu tchajwanského velvyslance? Pokud ano, tak budu hlasovat pro Hradec.“

Tímto prohlášením Knot inspiroval dačického zastupitele a poslance Jana Bartoška (KDU-ČSL), který se zajímal, kde lze najít podmínky pro tuto dotaci a jaká je její horní hranice. Hejtman mu slíbil, že mu na dotaz odpoví písemně.

„Škoda, že tu není hradecký starosta. Kdyby tu seděl, možná tu žádost stáhne,“ podotkl třeboňský zastupitel Jan Váňa (ODS). Jindřichohradecký starosta a krajský zastupitel Stanislav Mrvka (ČSSD) byl totiž z jednání omluvený kvůli nemoci.

Bez problémů ho však zastoupil Tomeš Vytiska (KSČM). „Jsem podjatý, protože jsem z Jindřichova Hradce. Ale jestliže jde požádat o peníze na tuto kolonku, někdo požádá a někdo ne,“ podotkl advokát.

I v tomto případě koalice nespokojence přehlasovala a dotaci Hradeckým přiklepla. A pak už následovalo jednání o velkých penězích, na řadu přišel více než 12miliardový rozpočet kraje na příští rok.

A přestože jeho předkladatelé zvolili klasickou taktiku seznamovat s ním zastupitele tak dlouho, až ztratí sílu něco kritizovat, nepomohlo jim to a zase museli čelit otázkám a výtkám opozice. Rozpočet kraje 2017 schválilo 34 zastupitelů ze 48 v sále až po tříhodinovém maratonu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Na místě olympijského parku v Lipně vyroste luxusní hotel a byty

Na ploše 24 tisíc metrů čtverečních vyroste hotel a byty. Součástí bude i molo...

Svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v létě 2016 stál park Rio - Lipno, zaplní areál s pětihvězdičkovým hotelem a byty....

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Najdete na iDNES.cz