Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rezignuji ze zastupitelstva, řekla odmítaná jihočeská radní. Ale zůstává

  17:57aktualizováno  17:57
Krajská vláda v jižních Čechách je opět kompletní. Koalice sociálních demokratů a komunistů prosadila na zastupitelstvu do funkce radního pro školství opět komunistu, Tomeše Vytisku. Novou radní pro zemědělství je Hana Rodinová (bezpartijní za KSČM). Odstupující radní Vítězslava Baborová se přeřekla.

Vítězslava Baborová zůstane řadovou zastupitelkou Jihočeského kraje za KSČM. | foto: Jakub JirákMAFRA

Obě funkce jsou uvolněné a obě dosud zastávali komunisté. Vytiska nahradil Vítězslavu Baborovou a Rodinová zase Václava Kučeru. Původní radní na své posty rezignovali.

Baborová odstoupila už 3. února po dlouhodobé pracovní neschopnosti. Neustála tlak protestů tisíců lidí, kterým se nelíbilo, že resort školství vede komunista (o rezignaci čtěte zde).

Noví uvolnění radní

Tomeš Vytiska (58 let)

radní pro školství akulturu
Krajským zastupitelem je od roku 2000, zastupitelem Jindřichova Hradce od roku 1990. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Je ženatý a má dvě děti. Je předsedou dozorčí rady v hradeckém Národním muzeu fotografie i v Domě gobelínů a uměleckých řemesel. (více zde)

Hana Rodinová (32 let)
radní pro životní prostředí a zemědělství
Bydlí s rodiči v Rohozné na Strakonicku. Vystudovala Zemědělskou fakultu Jihočeské univerzity, kde absolvovala i doktorandské studium. Kandidovala za KSČM, ale členkou strany není. Živí se prodejem kosmetiky. Je svobodná a bezdětná. V krajském zastupitelstvu zasedá poprvé. (více zde)

Kučera rezignoval na místo radního minulou středu poté, co MF DNES zveřejnila, že jako příslušník pohraniční stráže byl v roce 1989 rezidentem Státní bezpečnosti (více čtěte zde).

"Vzhledem k mediálnímu tlaku a útokům vedených v osobní rovině jsem se rozhodla rezignovat na funkci krajské zastupitelky. Poslední události se neblaze odrazily na mém zdravotním stavu a nejsem si jistá, zda bych dokázala podle svých představ naplnit programové cíle KSČM," deklamovala v emotivním projevu Baborová.

Pozorní posluchači v sále zbystřili hned po první větě. Že by byla jejich kolegyně tak znechucená a skončila rázem i s prací v krajském zastupitelstvu? Po upozornění hejtmana Jiřího Zimoly z ČSSD se však Baborová opravila a řekla, že rezignovala pouze na funkci radní.

Jihočeská opozice útočila

"Nazval jsem to personálním zoufalstvím, a za tím si stojím. Když vidíte, že během půl roku se koalice utápí pouze ve svých personálních problémech, je to pro náš kraj frustrující," řekl zastupitel Pavel Vondrys z hnutí Jihočeši 2012, jehož členové opustili při hlasování o nových členech rady sál.

Výměnu komunistických tváří v krajské vládě kritizoval i senátor a krajský zastupitel Tomáš Jirsa z ODS. "Na střední školy chodí na besedy bývalí muklové. V dějepisu se učí, že v táborech nucených prací trpělo na 23 tisíc nevinných osob. Zvažte obsazení postu radního pro školství. Vždyť radního z komunistické strany dostáváte pod ohromný tlak," podotkl Jirsa.

Vytiska byl dosud neuvolněným radním, Rodinová zastupitelkou. Neuvolněnou členkou rady se místo Vytisky stala Alena Nohavová z KSČM. Nový jihočeský ministr školství se tlaku veřejnosti nebojí. "Jsem advokát, tak musím něco vydržet," tvrdí Vytiska.

Dort pro hejtmana Zimolu

Zástupci iniciativy Komunisté nepatří ke kormidlu, kteří protestují proti krajské koalici, přinesli na zastupitelstvo několik piškotových dortů. V poledne je v předsálí naplnili šlehačkou, čokoládou a jahodovou polevou.

"Kdybychom se zachovali jako sociální demokraté, museli bychom tento dort vzít a oplesknout ho na hlavu hejtmanovi Zimolovi. Jenže mu ho spíš nabídneme, přestože sociální demokraté nedodržují vlastní stanovy," řekl mluvčí iniciativy Dominik Hořejší.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Rozvoji festivalu by pomohlo více luxusních hotelů, říká jeho prezident

Jaromír Boháč je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Legendární Lúčnica a Čechomor nadchly diváky sobotního koncertu, kterým vyvrcholil 27. Mezinárodní hudební festival v...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Nehoda motocyklisty na babetě a cyklisty v Českém Brodě (21. března 2014)

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz