Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Razie na benzinkách kvůli daňovým únikům. Škoda je až 250 milionů

  14:31aktualizováno  17:34
U čerpací stanice známé jako Rocková pumpa u Čkyně na Prachaticku už nenatankujete. Zhruba padesát pracovníků Finanční správy, Celní správy a Finančně analytického útvaru Ministerstva financí ji obsadilo a uzavřelo v rámci celorepublikové akce Focus. Odhalila daňové úniky za stovky milionů.

Pracovníci celní správy a Finanční správy uzavřeli čerpací stanici u Čkyně na Prachaticku. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

V 10 hodin dorazili přímo k benzince a překvapili tamní personál. Areál okamžitě uzavřeli. Přes den zabavili veškeré zboží uvnitř čerpací stanice, několik vozidel a také odčerpali všechny zásoby benzinu i nafty. V nádržích byly podle odhadů tisíce litrů pohonných hmot.

"Při celorepublikové kontrolně-exekuční akci jsme odhalili daňové úniky ve výši 250 milionů korun. Na počátku akce se podařilo zabavit majetek ve výši téměř 50 milionů," potvrdila Jitka Ježková z Generálního finančního ředitelství.

Pracovníci celní správy a Finanční správy uzavřeli čerpací stanici u Čkyně na...
Pracovníci celní správy a Finanční správy uzavřeli čerpací stanici u Čkyně na...

Pumpu u Čkyně proslulou velkými rockovými koncerty už dopoledne policisté obehnali páskou. I přesto se tam každou minutu pokoušelo nějaké auto najet a natankovat. V obci se mezi lidmi informace o zátahu šířila rychle.

"Jezdím tam občas tankovat. Už jsem slyšel, že se něco děje, prý jsou tam z finančního," komentoval Vlastimil Suchý.

Na místě byl při akci také Ivan Müller, provozní čerpací stanice. "Jsem jen zaměstnanec, nyní už možná dokonce bývalý, takže vám nic říct nemohu," reagoval Müller, který na parkovišti pravidelně organizoval koncerty. Mimo jiné tu hráli takové hvězdy jako Smokie, Nazareth nebo Katapult.

O žádných problémech podle svých slov nevěděl. Proto ho ráno zátah hodně překvapil. Musel vyklidit služební vůz, který Finanční správa také zabavila.

Nová strategie podvodníků

V Jihočeském kraji to byl doposud zdaleka největší zátah svého druhu a jen v souvislosti s pumpou u Čkyně jsou daňové úniky minimálně ve výši stovek tisíc korun. Přesnější číslo však nikdo ze zasahujících nesměl sdělit. Podobné manévry se konaly i na čerpacích stanicích ve východních a severních Čechách.

Mezi zabaveným majetkem jsou luxusní osobní vozy, nákladní automobily včetně návěsů a přívěsů, peníze, movité věci a 150 tisíc litrů pohonných hmot.

Podle Generálního finančního ředitelství byly daňové úniky majitele obrovské. Obchodníci s pohonnými hmotami totiž změnili strategii daňových úniků. Princip podvodů už nespočívá pouze v dovážení benzinu či nafty prostřednictvím nastrčených firem, ale zapojují se do něj i legitimní společnosti. Ty pak nezdaněné zboží prodávají prostřednictvím vlastních čerpacích stanic a využívají cenové výhody, která jim z daňového úniku plyne.

Středeční akce, ale i některé úpravy zákona jim podvody ztěžují. Distributoři pohonných hmot například musí skládat kauci 20 milionů korun. I proto jejich počet za poslední rok klesl z 1 950 na necelých 200. Kauce pak propadá, když inspekce nebo jiné orgány zjistí, že se společnost snaží uniknout placení daní. To s velkou pravděpodobností potká i majitele pumpy u Čkyně.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Návštěvnost jihu Čech dál roste. Tchajwanci zde chtějí zůstávat déle

Ilustrační snímek

Jižní Čechy opět přilákaly větší počet turistů. Region dokonce patří mezi tři kraje, kde návštěvnost za druhé čtvrtletí...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Rozvoji festivalu by pomohlo více luxusních hotelů, říká jeho prezident

Jaromír Boháč je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Legendární Lúčnica a Čechomor nadchly diváky sobotního koncertu, kterým vyvrcholil 27. Mezinárodní hudební festival v...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz