Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zchátralou faru přestavěli v Plané nad Lužnicí na galerii a muzeum

  16:27aktualizováno  16:27
Novou kulturní dominantu má Planá nad Lužnicí na Táborsku. Po obnově bývalé fary v centru města za devět milionů korun v ní radnice otevřela galerii, muzeum a společenský sál. Brzy přibude ještě infocentrum.

V opravené faře v Plané nad Lužnicí je nyní muzeum, galerie a společenský sál. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Kostelník Václav Hovorka nikdy nezažil historickou budovu fary, která stojí v centru města přes silnici naproti kostelu, v tak dobré kondici jako dnes.

„Z dětství si ji pamatuju jako zchátralou budovu se zatékající střechou a plísní uvnitř. Pro pana faráře to bylo špatné bydlení,“ vzpomíná devětapadesátiletý Hovorka.

Asi před čtyřiceti lety se dalo dohromady několik aktivních plánských farníků okolo Hovorkova otce a položili tam novou střechu. Nebylo to jednoduché, nejdřív museli traktorem odvézt z obrovské půdy desítku vrchovatých valníků nepořádku. Na střechu pak tehdy padlo 20 tisíc tašek.

„Teď už byla zase střecha nevyhovující a fara dostala novou. Myslím, že současné využití je to nejlepší řešení, protože farář už tu dávno nebydlí a asi v budoucnu bydlet nebude. Ani farníci by se o to nemohli starat, ty finanční náklady by neunesli,“ říká plánský kostelník.

Myšlenka na využití vznikla v roce 2010

O využití chátrající kulturní památky, která dělala městu u hlavního tahu ostudu, začala jednat radnice s biskupstvím a farností před pěti lety.

„Na jaře 2010 vznikla myšlenka využít faru, na podzim téhož roku už jsme otvírali galerii v prvních dvou místnostech v přízemí. V roce 2011 jsme otevřeli zahradu a v roce 2013 začátek malého muzea, to je ta první místnost vpravo při vstupu do galerie,“ vysvětluje plánský starosta Jiří Šimánek.

V opravené faře v Plané nad Lužnicí je nyní muzeum, galerie a společenský sál.
V opravené faře v Plané nad Lužnicí je nyní muzeum, galerie a společenský sál.
V opravené faře v Plané nad Lužnicí je nyní muzeum, galerie a společenský sál.

Pak následovalo jednání s církví, která neměla pro obnovu fary peníze ani využití, ale nechtěla budovu městu prodat. Nakonec se s ní radnice domluvila na sedmnáctiletém pronájmu a podařilo se jí získat na rekonstrukci dotaci z evropských fondů. Přestavba si vyžádala devět milionů korun, z toho 6,5 milionu byla dotace.

„Výsledkem rekonstrukce je dílo, které bude sloužit plánským občanům, a rádi bychom se s ním chlubili i návštěvníkům, kteří k nám do Plané přijedou. Přívodem tepla do budovy jsme zajistili její celoroční fungování,“ zdůraznil Šimánek.

Uvidíte díla rodiny Šechtlů

V přízemí nového kulturního a společenského centra města jsou galerijní místnosti a prostory pro infocentrum, v patře má zázemí plánské muzeum a v podkroví vznikl multifunkční sál. Celá budova je bezbariérová, pohybově handicapovaní si mohou prohlédnout dobové dřevěné schody vedoucí do patra a podkroví z pohodlného schodolezu.

Při pátečním podvečerním slavnostním otevření fary je však nevyužil nikdo. Přitom až do podkroví klapalo o schody spousta obyčejných dřevěných i bytelných francouzských holí, protože tu slávu s pohoštěním a hudbou si nenechali ujít ani místní senioři.

V galerii a muzeu návštěvníci uvidí díla slavné táborské rodiny Šechtlů, která letos slaví 150. výročí udělení živnosti na fotografování. Proto se radnice domluvila s akademickou malířkou Marií Michaelou Šechtlovou, že přízemí zaplní výstavou jejích prací a muzeum zase fotografiemi jejího pradědečka, dědečka a matky.

Samotná uznávaná výtvarnice si libovala, že dělat výstavu v citlivě obnovených historických prostorách je pro ni radost.

„Na výstavě v patře tvoří jednu část snímky Plané, které si koupila radnice pro své muzeum. Ve druhé části jsou další fotografie z jižních Čech. Když můj pradědeček začínal, většina lidí fotografovala v ateliérech. Ale on začínal v Plzni a už tam fotil venku sochy. A když se nějaká fotografie v plenéru podařila, o tom tehdy psaly noviny, to byla obrovská událost. Z téhle první části tam máme fotografii Tábora a nejmladší fotky tu jsou asi 50 let staré. Jsou to tři fotky z helikoptéry od mé maminky,“ poodhalila Šechtlová.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Senioři a školáci ušetří za MHD v Budějovicích stovky korun měsíčně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Od prvního září budou moci senioři od 65 let a školáci do patnácti let jezdit městskou hromadnou dopravou v krajském...

Lužnici lze projet i na kole, nízká hladina ale vodáky neodrazuje

Lužnici vodáci splouvají většinou ze Suchdola nad Lužnicí. V těchto dnech musí...

Provozovatelé kempů a půjčoven lodí na Vltavě, Lužnici i Otavě zažívají vrchol sezony. Ačkoli vzhledem k vysokým...

Najdete na iDNES.cz