Stavební firma už založila základy v podobě betonových pilířů na ploše o rozloze půl hektaru. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Stavba zeleného domu v Českých Budějovicích znepříjemnila lidem přecházení

  • 0
Přes některá omezení způsobená koronavirem začala na českobudějovickém sídlišti Šumava v plánovaném termínu stavba nového bytového domu. Podle investora společnosti Rezidence Oskarka půjde o osmipodlažní objekt porostlý a izolovaný zelení.

Stavební firma už založila základy v podobě betonových pilířů na ploše o rozloze půl hektaru. Práce pokračují na oploceném staveništi podle naplánovaného harmonogramu.

„Dokončujeme zemní práce a připravujeme se na nadzemní,“ uvedl zástupce investora Petr Mádl.

Celá stavba vzniká podle pravidel určených nouzovým stavem. Dělníky chrání roušky, podle oznámení na vjezdu do staveniště se jich na místě pohybuje maximálně 25.

Stavba Rezidence Oskarka v Českých Budějovicích

Začátek prací oznámila pražská firma Hinton už 6. února, kdy oplotila staveniště. V jižní Čechách se jedná o unikátní projekt, proto svolal investor na 17. března tiskovou konferenci, která se ale vzhledem k nouzovému stavu nekonala.

„Jde o první živý zelený bytový dům v Českých Budějovicích,“ připomněl v pozvánce marketingový manažer projektu Jan Zeman.

Dům se 110 byty a komerčními prostory v přízemí je vyprojektovaný v duchu Greenpass. Budou ho tvořit dva objekty propojené pasáží a atriem se zelení na střeše, na terasách a na fasádě. V přízemí bude parkoviště pro 128 aut. 

Dokončen má být příští rok a už od letošního srpna si zájemci budou moci byty o velikosti od 1+kk do 4+kk kupovat.

Stavitel zatím nepociťuje v plnění harmonogramu prací žádná omezení. Na rozdíl od okolních obyvatel. Někteří z nich připomínají, že poměrně vysoký dům bude stát jen několik metrů od školní budovy a od osmipatrového paneláku v ulici Václava Talicha.

Další obyvatelé mají obavy, že nový objekt jim bude stínit byty, což odmítá spoluautor projektu architekt Jiří Brůha. Podle něj jsou všechny vlivy v normě. Výborný je navíc stupeň energetické náročnosti celé budovy, kterou podporují izolace z přírodní zeleně.

Lidé přišli na čas o přechod

Jiný problém se objevil hned v prvních dnech po záboru staveniště. Oplocení při ulici Oskara Nedbala totiž zabralo i chodník a tím zanikl důležitý přechod pro chodce. Byl jediný na poměrně rušné křižovatce. Silnici tam přecházejí senioři i matky s dětmi.

Naštěstí ji nepoužívají jako obvykle školáci z blízké základní školy, která je nyní zavřená. „Přejít hlavní ulici je teď pro nás nebezpečné,“ řekl místní obyvatel František Dolanský, táhnoucí tašku na kolečkách.

Do křižovatky, jíž projíždějí osobní auta i trolejbusy, navíc nyní míří rovněž nákladní auta ze stavby. MF DNES proto oslovila stavitele, inspektorát práce i českobudějovický magistrát. Podle Dagmar Plockové Máhrové z oblastního inspektorátu práce není jejich úkolem kontrolovat prostory kolem oploceného staveniště.

Dokonce ani nošení roušek pracovníky, přestože běžně sledují dodržování bezpečnostních předpisů u zaměstnanců. K řešení se nevyjádřil ani magistrát. Nakonec se nápravy ujala samotná stavební firma, která závadu projednala 15. dubna na kontrolním dni. „Rozhodli jsme se, že oplocení posuneme dál za chodník a tím opět zprovozníme i stávající přechod,“ uvedl Petr Mádl.

Podle něj nynější řešení i s uzavřením přechodu odsouhlasil původně odbor dopravy magistrátu i dopravní policie. Problémy mohou nastat i s dalším postupem stavby, která se nepřímo dotýká vedlejší školy a tím budoucího nárůstu chodců, zejména dětí. Je proto otázkou, zda bude vhodné ponechat na místě zastávku MHD, což je ale téma opět pro magistrát a policii.