Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná Živitelka. V hlavní roli jsou letos traktory

  17:59aktualizováno  17:59
Od čtvrtka hostí českobudějovické výstaviště 41. ročník mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Letos se mohou návštěvníci těšit na silné zastoupení zemědělských strojů, zařízení a traktorů, po letech se tu opět představí výrobci krmiv. Myslivci, kteří mají Živitelku spojenou s nákupem střeliva, však přijdou zkrátka.

Výstava Země živitelka láká také děti. | foto: MAFRA

V areálu českobudějovického výstaviště je v předvečer slavné Živitelky pořádně rušno. Na 630 vystavovatelů z celé republiky i osmnáct ze zahraničí od Dánska přes Francii až po Spojené státy aranžuje své exponáty i stánky na čtvrteční slavnostní otevření agrosalonu.

I letos mohou návštěvníci na výstavišti ve čtvrtek dopoledne vidět českého prezidenta Miloše Zemana, při sobotních Národních dožínkách zase slíbil účast premiér Bohuslav Sobotka. A přestože se návštěvnicky nejoblíbenější šestidenní agrosalon koná už po 41., i letos připravili pořadatelé několik novinek.

„Letos se nám mimořádně podařilo zajistit vystavovatele zemědělských strojů a traktorů v silné účasti a po letech se nám povedlo přilákat zpět výrobce krmiv,“ uvedl ředitel pořádající společnosti Výstaviště Josef Friedrich.

Výrobci krmiv pro hospodářská zvířata obsadí pavilon D5, který byl dlouho zavřený a pamětníci ho znají jako pavilon koní. Novou tradicí Země živitelky se má stát také soutěž Cena prezidenta Potravinářské komory ČR o nejlepší inovativní potravinářský výrobek. Vítězné produkty budou vyhlášeny v sobotu při zahájení Národních dožínek v Pivovarské zahradě.

Lákadlem agrosalonu, který během šesti dnů přitáhne na výstaviště kolem sta tisíc návštěvníků, bude také 2. ročník Angus show a 1. ročník Limousine show, což je prezentace masných plemen skotu. Jedná se o unikátní přehlídku dvou hlavních plemen masného skotu, přičemž vystavovatelé jsou z celé České republiky.

Návštěvníci tak uvidí 125 kusů dobytka a k tomu ještě přehlídku regionálních chovatelů ovcí a koz. Zkrátka nepřijdou ani mladé rodiny, které jsou zvyklé ukázat dětem všechna hospodářská zvířata - původní česká plemena od slepice až po koně najdou u pavilonu D5.

Ke koupi budou regionální potraviny

Potravinářskou výrobu reprezentují regionální produkty oceněné značkou kvality Regionální potravina a potraviny s národní značkou Klasa. Na výstavě se objeví i výrobky značky Chutná hezky. Jihočesky, ochutnávky a prodejní stánky, kde si oceněné potraviny mohou lidé koupit. Regionální potraviny obsadí pavilon T1.

Do 40. ročníku soutěže o Zlatý klas je letos přihlášeno 34 výrobků v pěti kategoriích od rostlinné a živočišné výroby, přes mechanizaci a služby pro zemědělství až po potravinářství a zpracovatelský průmysl. „Navíc v pavilonu R3 je připravena výstava o historii soutěže Zlatý klas. Ta se taky vyvíjela, zpočátku se soutěžilo ve třech kategoriích, později dokonce v osmi,“ zve Naďa Schubertová z marketingu společnosti Výstaviště.

Příznivci myslivosti se mohou těšit na trofeje zvěře ulovené v kraji, střelivo však tentokrát na Živitelce neseženou. „Je to kvůli vyhlášce Ministerstva vnitra, která platí od začátku srpna. Technicky jsme nestihli její podmínky zajistit v tak krátké době,“ zdůvodnil Friedrich.

Vstupné je stejné jako loni, plné za 130, zlevněné za 70 a rodinné za 280 korun. Novinkou jsou slevy s Lipno Card a dvoudenní vstupenka za 200 korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz