Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná Živitelka. V hlavní roli jsou letos traktory

  17:59aktualizováno  17:59
Od čtvrtka hostí českobudějovické výstaviště 41. ročník mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Letos se mohou návštěvníci těšit na silné zastoupení zemědělských strojů, zařízení a traktorů, po letech se tu opět představí výrobci krmiv. Myslivci, kteří mají Živitelku spojenou s nákupem střeliva, však přijdou zkrátka.

Výstava Země živitelka láká také děti. | foto: MAFRA

V areálu českobudějovického výstaviště je v předvečer slavné Živitelky pořádně rušno. Na 630 vystavovatelů z celé republiky i osmnáct ze zahraničí od Dánska přes Francii až po Spojené státy aranžuje své exponáty i stánky na čtvrteční slavnostní otevření agrosalonu.

I letos mohou návštěvníci na výstavišti ve čtvrtek dopoledne vidět českého prezidenta Miloše Zemana, při sobotních Národních dožínkách zase slíbil účast premiér Bohuslav Sobotka. A přestože se návštěvnicky nejoblíbenější šestidenní agrosalon koná už po 41., i letos připravili pořadatelé několik novinek.

„Letos se nám mimořádně podařilo zajistit vystavovatele zemědělských strojů a traktorů v silné účasti a po letech se nám povedlo přilákat zpět výrobce krmiv,“ uvedl ředitel pořádající společnosti Výstaviště Josef Friedrich.

Výrobci krmiv pro hospodářská zvířata obsadí pavilon D5, který byl dlouho zavřený a pamětníci ho znají jako pavilon koní. Novou tradicí Země živitelky se má stát také soutěž Cena prezidenta Potravinářské komory ČR o nejlepší inovativní potravinářský výrobek. Vítězné produkty budou vyhlášeny v sobotu při zahájení Národních dožínek v Pivovarské zahradě.

Lákadlem agrosalonu, který během šesti dnů přitáhne na výstaviště kolem sta tisíc návštěvníků, bude také 2. ročník Angus show a 1. ročník Limousine show, což je prezentace masných plemen skotu. Jedná se o unikátní přehlídku dvou hlavních plemen masného skotu, přičemž vystavovatelé jsou z celé České republiky.

Návštěvníci tak uvidí 125 kusů dobytka a k tomu ještě přehlídku regionálních chovatelů ovcí a koz. Zkrátka nepřijdou ani mladé rodiny, které jsou zvyklé ukázat dětem všechna hospodářská zvířata - původní česká plemena od slepice až po koně najdou u pavilonu D5.

Ke koupi budou regionální potraviny

Potravinářskou výrobu reprezentují regionální produkty oceněné značkou kvality Regionální potravina a potraviny s národní značkou Klasa. Na výstavě se objeví i výrobky značky Chutná hezky. Jihočesky, ochutnávky a prodejní stánky, kde si oceněné potraviny mohou lidé koupit. Regionální potraviny obsadí pavilon T1.

Do 40. ročníku soutěže o Zlatý klas je letos přihlášeno 34 výrobků v pěti kategoriích od rostlinné a živočišné výroby, přes mechanizaci a služby pro zemědělství až po potravinářství a zpracovatelský průmysl. „Navíc v pavilonu R3 je připravena výstava o historii soutěže Zlatý klas. Ta se taky vyvíjela, zpočátku se soutěžilo ve třech kategoriích, později dokonce v osmi,“ zve Naďa Schubertová z marketingu společnosti Výstaviště.

Příznivci myslivosti se mohou těšit na trofeje zvěře ulovené v kraji, střelivo však tentokrát na Živitelce neseženou. „Je to kvůli vyhlášce Ministerstva vnitra, která platí od začátku srpna. Technicky jsme nestihli její podmínky zajistit v tak krátké době,“ zdůvodnil Friedrich.

Vstupné je stejné jako loni, plné za 130, zlevněné za 70 a rodinné za 280 korun. Novinkou jsou slevy s Lipno Card a dvoudenní vstupenka za 200 korun.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Děti budou dál dojíždět. Na Srubci školu letos neotevřou

Srubec je z pohledu čísel nejrychleji rostoucí satelitní obcí kolem krajského...

Od 1. září měli chodit prvňáčci do nové ZŠ Srubec. Jenže v obci u Českých Budějovic ještě nezačali stavět a škola bude...

Obrazy z Mongolska zaplnily věž v Třeboni. Sbírka je evropským unikátem

Třeboň otevírá v Kotěrově vodárenské věži galerii buddhistického umění z...

Třeboň má nový turistický tahák. Galerii mongolského buddhistického umění v bývalé Kotěrově vodárenské věži. Podle...

Rodiče žáků s autismem se radují, sloučení škol v Budějovicích už nehrozí

Speciální škola stojí v Dlouhé ulici na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích.

Rodiče školáků s autismem v Českých Budějovicích si oddechli. Jejich děti zůstanou ve škole, na kterou jsou zvyklé. Po...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz