Živitelka potěšila hotely i restaurace, veletrh vidělo 115 tisíc lidí

  16:24aktualizováno  16:24
Země živitelka skončila a ulice v Českých Budějovicích jsou znovu průjezdnější. Veletrh však zároveň do města přinesl spoustu peněz, pomohl cestovnímu ruchu a potěšil hlavně hoteliéry.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Pokud jste pravidelnými návštěvníky budějovické restaurace Na Zahrádce, měli jste během posledních dnů problém tam najít místo. Důvod, proč tomu tak bylo, je zřejmý – sídlí poblíž výstaviště, kde se konala Země živitelka.

„Máme při ní vždy plno. Na druhou stranu není kde zaparkovat a ti, kteří jsou zvyklí k nám jezdit normálně, se sem nedostanou,“ líčí odpovědný vedoucí Jaroslav Tomek.

Živitelku navštívilo nejvíc lidí za posledních 14 let

Oblíbený hostinec zde funguje dlouho, a tak pravidelní zákazníci o několikadenním omezení vědí.

„Stálí hosté s tím počítají. Já každý rok říkám, že už Živitelka nemůže být větší, ale připadá mi, že tomu tak rok od roku nakonec vždycky je,“ dodává pobaveně. Čísla mu dávají za pravdu – letošní ročník agrosalonu navštívilo 115 697 lidí, nejvíc za posledních 14 let.

Příklad restaurace Na Zahrádce ukazuje, jak se Budějovičtí jedné z největších akcí roku přizpůsobili.

Město i okolí z ní těží v několika ohledech. Jedním z těch hlavních jsou kromě plných restaurací také ubytovací kapacity. Výstaviště letos obsadilo 569 vystavovatelů.

„Odhadem má každý z nich v průměru čtyři lidi. Dostáváme se na číslo okolo dvou tisíc osob, které se ve městě ubytují,“ vypočítává šéf Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

„Přijíždějí k nám hosté z Německa a Rakouska“

Řada hotelů má tak žně. Patří mezi ně i Clarion Congress Hotel.

„Je to jedna z nejvýznamnějších pravidelných akcí tohoto období. V hotelu je ubytovaná většina vystavovatelů včetně zástupců ministerstva zemědělství, které využívá našich služeb pro zahraniční delegáty a hosty. Na Zemi živitelku máme rezervované ubytování téměř rok dopředu a blokujeme pokoje, jež potvrzujeme pouze hostům, kteří na výstavu míří. Akce tohoto typu je vítaným doplněním ke standardní klientele,“ uvádí obchodní a marketingová manažerka Clarionu Zuzana Rauchová.

„Letošní ročník byl i díky příznivému počasí velmi silný, hotel byl plně obsazen. Největší zájem o ubytování je tradičně na začátku Živitelky – den před otevřením a následující dva dny do víkendu,“ doplňuje.

Podobnou zkušenost má i hotel Savoy v centru. Obsazenost má během veletrhu běžně vyšší. „Máme stálou klientelu. Přijíždějí k nám hosté z Německa a Rakouska,“ potvrzuje provozní hotelu Adéla Velíšková. Letos byli na agrosalonu vystavovatelé z 24 zemí.

Také proto hotely dopředu zajímá termín příštího ročníku veletrhu. „Některé už nás kontaktovaly, aby si potvrdily termíny na příští rok. Vystavovatelé si s předstihem chtějí rezervovat ubytování,“ říká mluvčí Výstaviště České Budějovice Michaela Čeňková.

Podle ní k letošní vyšší návštěvnosti přispělo rozšíření výstavních kapacit a bohatší program pro rodiče s dětmi, kteří si vyžití pro nejmenší návštěvníky pochvalovali. „Přizpůsobují se i obchody a bary. V jednom byl dokonce večerní program Země živitelka. Je vidět, že téhle příležitosti využívají,“ dodává.

Veletrh přináší i několikadenní komplikace v dopravě

O tom, že má Země živitelka významný dopad na turistický ruch, šéf Jihočeské centrály cestovního ruchu Polášek nepochybuje.

„Od středy bylo vidět, jak je ve městě plno. Zaplní se kapacity a návštěvníci tady nechávají peníze. Přes sto tisíc lidí je velké číslo. Někteří přijedou vyloženě na jeden den kvůli Živitelce, jiní návštěvu spojí s prohlídkou města nebo jinou aktivitou,“ popisuje Polášek.

Upozorňuje tak na značný objem peněz, který v Budějovicích lidé během Živitelky nechávají. Stejně jako každý rok s sebou veletrh ale přináší i omezení v dopravě. „Doprava je frekventovanější a letošek nebyl ničím výjimečný. Kolegové z dopravní policie byli v areálu výstaviště i na vytížených místech na silnicích,“ shrnuje mluvčí jihočeských policistů Štěpánka Uhlířová.

V okolí výstaviště bývá problém hlavně s parkováním. Ulice jsou totiž často plné návštěvníků.

„Pamatuji z minulosti i horší zácpy v souvislosti se Zemi živitelkou. Bylo by dobře, kdyby se parkování vyřešilo lépe třeba i na pozemcích výstaviště, protože ulice ve Čtyřech Dvorech jsou téměř neprůjezdné. Jinak je akce pro Budějovice důležitá. Jestli tady je takový prostor, je v zájmu města, aby ho co nejvíc lidí navštěvovalo,“ uvádí náměstek primátora pro cestovní ruch Jaromír Talíř.

Najdou se i řidiči, kterým hustší doprava během veletrhu nevadí. „Vzhledem k tomu, že je akce na konci prázdnin, je to za mě bez problémů. Doprava sice zhoustla, ale není to nic neobvyklého. Během školního roku zažíváme mnohem horší situace. Pro město je Živitelka skvělá příležitost, z níž může těžit,“ hodnotí 42letá Lucie Tušlová z Budějovic.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Fotbal tady mě opravdu bavil, říká Lafata o podzimu v Olešníku

David Lafata při premiéře za Olešník. Bývalý ligový kanonýr tentokrát hlavně...

Opravdová střelecká dominance. Svými povedenými akcemi nedávali soupeřům šanci. Podzimní část fotbalového krajského...

Na sídlišti Máj se porvalo nejméně deset lidí, agresory odvezla policie

Policisté po rvačce v herně v pražské Koněvově ulici zadrželi celkem sedm osob...

Alkohol, zmatek a několik lehce zraněných. Tak to v sobotu vypadalo v jednom z podniků na českobudějovickém sídlišti...

Hokejistům Českých Budějovic byly v první lize kontumovány dva zápasy

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

No soupisce měli více starších hráčů, než dovolují pravidla. Proto byly hokejistům prvoligových Českých Budějovic...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Další z rubriky

Za pět let by se mohl narodit další nosorožec bílý severní, říká zoolog

Zoolog Jan Robovský z Jihočeské univerzity se věnuje zkoumání nosorožců bílých...

Kriticky ohroženému druhu nosorožce bílého severního svitla naděje. Podle poslední studie mezinárodního týmu vědců,...

Řidič vjel na chodník a srazil ženu, ta pak v nemocnici zemřela

Řidič srazil ženu na chodníku, ta v nemocnici zemřela.

Nehoda s tragickými následky se stala v pondělí ráno u Bechyně. Řidič, který nezvládl průjezd zatáčkou, tam srazil...

Volby ve Strakonicích neplatí. Podle soudu byla narušena politická soutěž

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička.

Obecní volby do zastupitelstva města Strakonice jsou neplatné. Rozhodl o tom Krajský soud v Českých Budějovicích. Podle...

Najdete na iDNES.cz