Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel Robert Sak. Uznávanému historikovi a džentlmenovi bylo 81 let

  9:36aktualizováno  9:36
Svými radami vychoval spoustu historiků. Studenti hltali jeho přednášky a knihy o dějinách 19. a 20. století. Robert Sak byl jednou z největších osobností Jihočeské univerzity posledních let. Uznávaný dějepisec zemřel ve čtvrtek ve věku 81 let.

Historik Robert Sak se věnuje dějinám 19. a 20. století. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

„Robert Sak byl džentlmen. Na fakultu s sebou přinesl ne tak často vídanou noblesu vystupování a jednání. I v pozdějších letech, kdy se už obtížněji pohyboval, nikdy nezůstal sedět v křesle, pokud vstoupila žena, vzpomíná kulturní historička Dagmar Blümlová, Sakova kolegyně z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity.

A dodává, že jeho rozpravy se studenty, bohaté životní zkušeností a jiným než vystudovaným úhlem pohledu na odborné problémy byly jedinečné i tím, že posluchači mu byli vítanými partnery. „Byli tím okouzleni a řada z nich se stala jeho přáteli na dlouhá léta po ukončení studií. Myslím, že právě tahle tónina se s jeho odchodem ztrácí,“ popisuje.

Samotný životní příběh Roberta Saka by vydal na velký román. Před pár lety se mu totiž ozval z Izraele bratr, o kterém vůbec netušil. Navíc si potvrdil, že je zčásti židovského původu. Do posledních dnů proto pracoval na své historické autobiografii, která by měla v nejbližší době vyjít.

Matka mu napsala z Izraele

Robert Sak se narodil 19. ledna 1933 v Charkově na Ukrajině. Jeho otec tam odjel za prací a seznámil se s mladou židovkou původem z Oděsy. „Po návratu do Československa se ale rodiče rozvedli a já zůstal z úředního rozhodnutí s otcem. Další matčiny osudy jsou jako z filmu. Přežila válku v Praze, ale stesk po domově ji přiměl zakopat své doklady a vrátit se do Ruska. Tam žila až do roku 1990 na doklady své předčasně zesnulé sestry. Potom se odstěhovala do Izraele,“ líčil Sak ve velkém rozhovoru pro MF DNES před šesti lety.

Od své čtyřiadevadesátileté matky obdržel v roce 2006 z Izraele ještě rukou psaný dopis. Zemřela dva měsíce po tom, co se dozvěděla novinky o svém prvním synovi.

Sak absolvoval gymnázium v Plzni. Chtěl být novinářem a přihlásil se na vysokou školu politických a hospodářských věd. Po necelých dvou letech však vláda školu zrušila, a tak přestoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde vystudoval historii. Krátce pracoval jako archivář v Třeboni a na konci 60. let se stal šéfredaktorem slavného budějovického nakladatelství Růže, kde se zasloužil o vydávání skvostů české literatury.

Po kritice srpna 1968 se však stal pro režim nepohodlným, StB ho začala vést jako nepřátelskou osobu a skončil jako slévárenský dělník v závodech Škoda. Rád vzpomínal na chvíle, kdy parťákům u kávy překládal, co předchozí den vysílala rakouská televize nebo Svobodná Evropa. Doma si psal do šuplíku historické knihy o legionářích či Františku Ladislavu Riegrovi.

Po revoluci začal přednášet na Jihočeské univerzitě a vydal sedm knih především o významných osobnostech 19. a 20. století. V roce 2009 obdržel Medaili Za zásluhy o město v oblasti vědy a školství.

Poslední rozloučení s Robertem Sakem je v pátek v 10.30 hodin v obřadní síni budějovického krematoria.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Dekret povolující latinské gymnázium v Budějovicích vydala Marie Terezie

Před zahájením stavby současné budovy školy v České ulici musely být zbourány...

Málokdo ví, že první gymnázium v Českých Budějovicích fungovalo už v 18. století. Bylo latinské a mezi jeho absolventy...

Při požáru chatky našli hasiči mrtvé dítě, jeden muž je popálený

V zahrádkářské kolonii v katastru obce Semice na Písecku shořela chata. Hasiči...

V Semicích na Písecku hořela brzy ráno chatka, v níž byli tři lidé. Hasiči v objektu objevili mrtvého chlapce. Jeden...

Najdete na iDNES.cz