Opuštěný vojenský areál u Budějovic by mohla obsadit ženská věznice

  • 2
V jižních Čechách zřejmě vyroste ženská káznice. Zařízení až pro 800 žen by mohlo vzniknout v areálu opuštěné vojenské základny na území obce Homole na Českobudějovicku.

Od jihočeského hejtmanství dostali zástupci ministerstva spravedlnosti a vězeňské služby svolení už v únoru. A při znovuotevření věznice v Drahonicích na Lounsku na začátku července šéf vězeňské služby Petr Dohnal potvrdil záměr postavit novou věznici na zelené louce s kapacitou 800 míst právě v jižních Čechách.

„Jednání s Vězeňskou službou ČR jsou teprve na začátku a ještě nemáme žádné oficiální potvrzení,“ uvedla starostka Homolí Jaroslava Heřmánková.

Spolu se zástupci sedmi obcí z jižního okraje Českých Budějovic už však absolvovala exkurzi do ženské věznice ve Světlé nad Sázavou na Vysočině.

Právě kvůli tomu, že se v současnosti projednává výstavba první klasické věznice v jižních Čechách na pozemcích, které se zdevastovaným majetkem převedla v roce 2008 armáda na kraj a hejtmanství pak na obec Homole.

Jde o dvacetihektarový areál v lese u Mokrého, kde začala armáda v 80. letech stavět raketovou základnu. Šestadvacet budov a paneláků s byty mělo sloužit jako součást tehdejšího vojenského letiště v Plané.

Nedostavěný areál za stovky milionů korun armáda opustila brzy po roce 1990 a stal se nejdřív rájem zlodějů a pak oblíbeným adrenalinovým hřištěm mladých lidí. Homolští zastupitelé počítali s tím, že pozemky v lese využijí pro stavbu hřiště a k rekreaci. Zpočátku hledali investičního partnera, pak dokonce kupce.

Nenašli je, a ani stát obci neposkytl žádnou dotaci na sanaci zdevastovaného komplexu. Od loňska tak obec platí demoliční firmu, která prostor postupně čistí.

„Pro Homole je věznice ideální řešení. Za pozemky, které jsou pro ně danajským darem, dostanou zaplaceno od státu. V samotné věznici bude 300 pracovních míst, takže tam vzniknou nové příležitosti. A protože je v Homolích průmyslová zóna a vězni pracují ve fabrikách, může to být zajímavé i pro tamní firmy,“ řekl starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman, který byl také jako jeden ze sousedů Homolí na exkurzi ve věznici ve Světlé.

S diagnostickým ústavem má obec dobré zkušenosti

Přímo v Homolích už funguje Dětský diagnostický ústav. „Nemáme s ním žádné problémy, naopak nám vypomáhají při úklidu obce,“ podotkla starostka Heřmánková.

A existence ženské věznice se místních nemusí vůbec dotknout. Bývalý vojenský areál, kde se má stavět, je sice na katastru Homolí, ale od rodinných domů je vzdálený pět kilometrů vzdušnou čarou, po oficiální cestě zhruba osm kilometrů. Nejblíž je to od vytipovaného prostoru pro káznici k vesnici Kaliště u Lipí, a to zhruba 1,5 kilometru.

„Já to místo pamatuju ještě jako nádherný les. A bylo by nejlepší, kdyby se to vrátilo do původního stavu. Ale když tam postaví ženskou věznici, vadit mi to nebude. Vím, že si stát takové instituce dobře ohlídá,“ podotkl Jan Michal, který má v Kališti truhlářství.

Jihočeská ženská věznice s ostrahou má být určena pro 400 až 800 odsouzených. Vlastní projektování a povolovací řízení by mělo trvat zhruba tři roky a postupná výstavba dalších pět let.

„Z hlediska bezpečnosti není věznice rizikem. Ovšem znehodnocuje majetek, slůvko věznice budí záporné reakce. Ve Světlé nad Sázavou je káznice ve městě, my tam byli celý den. Vaří dobře, představitelé věznice s námi jednali férově, ale já bych tam být nechtěl ani minutu. Přece jen svoboda je svoboda,“ dodal boršovský starosta Zeman.

V kraji nyní funguje pouze vazební věznice v Českých Budějovicích. Spolu s krajským soudem sídlí v budově bývalého justičního paláce vybudovaného v roce 1905. Má kapacitu 281 míst.