Ženu z Týna nad Vltavou bodla vosa do prstu, který otekl a prstýnek z něj nešel sundat. Hasiči ho museli přeštípnout. | foto: HZS Jihočeského kraje

Ženu bodla vosa. Prst natekl tak, že prstýnek museli přeštípnout hasiči

  • 8
Píchnutí vosou může skončit i zničením oblíbeného šperku. Své o tom ví žena z Týna nad Vltavou, která přišla na záchrannou službu poté, co ji do prstu bodla vosa. Prst i se zlatým prstýnkem natekl a přivolaní hasiči museli prstýnek přestřihnout.

„V důsledku alergické reakce prst natekl, zarudl a znecitlivěl,“ popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Zdravotníci byli bezmocní, od bolesti ženě pomohli až přivolaní hasiči, kteří zlatý prstýnek přeštípli.

Otoky po bodnutí hmyzem jsou časté, ale šperk může celou situaci zkomplikovat. K amputaci zasažené končetiny v drtivé většině případů lékaři přistoupit nemusí.

„Každý soudný člověk vyhledá pomoc dřív, než by muselo dojít ke krajnímu řešení,“ soudí ředitel jihočeských záchranářů Marek Slabý.

Připouští, že v případě silné alergické reakce by člověk mohl upadnout do anafylaktického šoku, případně do bezvědomí, ale v takovém případě by se zase otok nevytvářel tak rychle.

„V nejhorším může dojít k poškození kůže nebo cév, ale s ničím takovým jsem se nesetkal. Člověk, který je orientovaný v čase a prostoru, prstýnek včas přeštípne,“ doplnil.

V nemocnicích se s oteklými prsty po nehodách nebo úrazech setkávají běžně. „Prstýnek z nateklého prstu sundat umí. Omotají ho provázkem a opatrně stáhnou. Pokud ale otok postupuje rychle, musí se šperk přestřihnout. Přeci jenom je to pouze prstýnek,“ uvedl Slabý.

Vosí bodnutí letos v létě zaměstnává hasiče i záchranáře více než v jiných letech. Na jihu Čech už jeden muž dokonce zemřel (více čtěte zde).