Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poutník Zibura: Pro mnoho Nepálců jsem byl první cizinec, kterého viděli

  13:00aktualizováno  13:00
Cestovatel a poutník Ladislav Zibura prošel během tří letních měsíců 1 500 kilometrů pěšky napříč Nepálem a Čínou. Často daleko od turistických míst. Své zážitky z poslední cesty vepsal do nové knihy Pěšky mezi buddhisty a komunisty. Se svými netradičními projekcemi vyprodal většinu sálů v Česku.

Během tří měsíců prošel poutník Ladislav Zibura 1 500 kilometrů napříč Nepálem a Čínou. Mnohokrát navštívil místa, kde turisty vůbec neznají. | foto: Ladislav Zibura

„Objevoval jsem úplně nový svět v zemích, které nikdy nebyly evropskou kolonií. Nepál i Čína nabízí ohromné plochy zcela nepoznamenané turismem. Na mnoho z nich se dá dostat jen pěšky,“ líčí 24letý rodák z Českých Budějovic.

Fotogalerie

Upozorňuje, že Češi mají podle něj o Nepálu i Číně trochu zkreslené představy.

„Máme pocit, že když je v nějaké zemi totalitní režim, tak tím musí být ovlivněný a zmanipulovaný každý člověk. Ale já jsem se pohyboval na venkově a zkušenost byla stejná jako například v Izraeli. Politické věci jsou Číňanům na vesnicích úplně ukradené. Poznal jsem lidi bez předsudků, byli na mě zvědaví a zvali mě k sobě domů. Ale nechci komentovat politickou situaci. Nevím o tom víc, než když jsem tam jel,“ vypráví Zibura a dodává, že ho také překvapilo, jak jsou Číňané vzdělaní.

I když většina zážitků s místními byla milá, párkrát měl Zibura problémy. Třeba když omylem vešel do oblasti, kam turisté nesmějí.

„Nikde není žádný oficiální seznam těchto oblastí a je komplikované se to dozvědět. V tomhle případě o tom informovala malá tabulka u silnice. Já ale chodím v protisměru jako u nás, takže jsem ji neviděl. Vyzvedli mě policisté a vyhostili mě. Vymysleli, že mě dál pošlou autobusem a nenechají mě jít pěšky. Dodnes nevím, jestli mi chtěli pomoci, nebo ukončit moji pouť,“ vypráví.

Během tří měsíců prošel poutník Ladislav Zibura 1 500 kilometrů napříč Nepálem...

Během tří měsíců prošel poutník Ladislav Zibura 1 500 kilometrů napříč Nepálem a Čínou. Mnohokrát navštívil místa, kde turisty vůbec neznají.

Nepál si podle Zibury Češi zase představují jen jako zemi velehor, šerpů a chrámů. „Vysoké hory tvoří jen malou část země. Zbytek Nepálu je ale hodně zapomenutý. Není tam nic turisticky atraktivního. Byl jsem v oblastech zasažených nedávným zemětřesením. Viděl jsem, jak se s tím lidé vypořádávají. Prošel jsem nekonečná údolí řek, izolované vesnice. Pro mnoho lidí jsem byl úplně prvním cizincem, kterého kdy ve vesnici viděli,“ říká.

Filozofie jeho cest je jednoduchá: tráví co nejvíc času s místními lidmi, spí v jejich domovech a poznává díky tomu jejich kulturu zevnitř. Každý den ujde pěšky desítky kilometrů, často přitom vůbec nemá konkrétní cíl. A pravidelně se ztrácí. Nedomlouvá si hotely, obvykle nenosí mapu, nemá žádné profesionální vybavení a dokonce ani stan. Improvizuje a nechává si poradit od místních lidí.

Psal v pěti tisících metrech i pod skálou

Tentokrát měl s sebou poprvé i notebook a každou volnou chvíli si zapisoval zážitky. „Psal jsem v 5 000 metrech nad mořem, kde jsem se klepal zimou pod dekou. Psal jsem, kdykoli pršelo, schovaný v zapadlém bistru nebo někde pod skálou,“ líčí Zibura, který vystudoval mediální studia v Praze a žurnalistiku v Brně.

Na první pouť se vypravil po maturitě. Zvolil tu nejznámější do Santiago de Compostela ve Španělsku. Následovala pěší pouť do Říma a cesta na kole k Severnímu moři, omylem však dojel k Baltskému. Předloni si sbalil krosnu a urazil 1 400 kilometrů krajinou Turecka a Izraele.

Když chtěl potom promítnout kamarádům fotografie a udělat pro ně přednášku, vyprodal kino pro 500 lidí. Následovaly zaplněné sály po celé republice a vypukla doslova „ziburománie“. Zibura na projekcích nemluví o památkách a dějinách měst, ale baví publikum bláznivými historkami o lidech, které na svých cestách potkal. Celkově na svých poutích ušel už přes pět tisíc kilometrů a všechny v jediných botách.

Zážitky také převyprávěl ve své loňské knižní prvotině 40 dní pěšky do Jeruzaléma, ze které se stal bestseller. Novinka Pěšky mezi buddhisty a komunisty vyšla letos na podzim.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Najdete na iDNES.cz