5. ročník soutěže Živnostník roku v Jihočeském kraji vyhrála Miloslava Laiblová, která spolu s manželem ve Strakonicích vyrábí a prodává umělecké knoflíky.

5. ročník soutěže Živnostník roku v Jihočeském kraji vyhrála Miloslava Laiblová, která spolu s manželem ve Strakonicích vyrábí a prodává umělecké knoflíky. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Živnostníkem roku Jihočeského kraje se stala knoflíkářka ze Strakonic

  • 0
Knoflíkářka Miloslava Laiblová ze Strakonic může slavit, získala titul Živnostník roku 2010 Jihočeského kraje. Svými keramickými knoflíky zásobuje návrháře a firmy nejen v České republice ale i v řadě dalších zemí celého světa.

Pokud skutečně platí úsloví, že knoflíky přinášejí štěstí, patří keramička Miloslava Laiblová ze Strakonic mezi nejšťastnější na světě. Jejími knoflíky zdobí oděvy návrháři a firmy nejen v Česku, ale i v Itálii, Francii, Japonsku, Americe nebo Austrálii.

A právě díky knoflíkům získala 54letá žena titul Živnostník roku 2010 Jihočeského kraje. Podnikatelský příběh její dílny Umkera připomíná pohádku. "V roce 1991 za mnou přijel můj kamarád – sochař s tím, že by potřeboval udělat velké keramické knoflíky. A mě napadlo, proč nevytvořit také hezké knoflíky na šaty," vypráví Laiblová.

Živnostník roku v kraji

1. Miloslava Laiblová
2. František Jakubec
3. Lubomír Cába

Její manžel se pak s prvními vzorky vypravil do tehdy věhlasného Domu módy v Praze, kde byli z obnovené tradice téměř 100 let zaniklého řemesla nadšení. O rok později už Laiblovi vystavovali na největším evropském módním veletrhu v německém Frankfurtu.

"První pec jsme postavili doma v prádelně. Jak se obchod rozvíjel, tak jsme si udělali dílnu z kůlny na zahradě. Právě tam chodily faxové objednávky z Itálie nebo z Francie," popisuje knoflíkářka.

Za zlaté časy označuje hlavně dobu před a krátce po rozdělení Československa. Tehdy si dokázala vydělat na novou dílnu s ateliéry a pěti pecemi ve Strakonicích, kde pracovalo až jedenáct lidí. Měsíčně vyrobili i dvacet tisíc kusů knoflíků.

"Zajímavá byla například velká zakázka pro pletařskou firmu Luna z Nitry. Ti dováželi do Ruska na Sibiř tuniky se sedmi knoflíky. Každý byl černý se zářezy, které byly zdobené platinou. Tehdy tu sedělo u stolu pět grafiků a nedělali nic jiného než platinové linky pro Sibiř," směje se Laiblová.

Zlom podle ní přišel po roce 1994. Kvůli krachu velkých textilních firem v 90. letech musela Umkera propustit většinu lidí. Dnes se na výrobě knoflíků kromě paní Miloslavy podílí jen jedna žena, která dílně zůstala věrná téměř 20 let.

"Museli jsme se přeorientovat na butiky, výrobce originálních oděvů a módní návrháře. Práce sice ubylo, ale byla daleko více tvůrčí," hodnotí Laiblová. Její knoflíky používají například známé návrhářky Helena Fejková nebo Ilona Donátová.