Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Písečtí chtějí vypovědět smlouvu investorovi z Izraele. Kasárna ožijí

  10:24aktualizováno  10:24
Po několika letech sporů by Žižkova kasárna v Písku mohla vypadat konečně lépe. Zastupitelé města schválili průlomové usnesení, které vypovídá smlouvu izraelskému investorovi a směřuje k mimosoudnímu vyrovnání.

Část bývalých Žižkových kasáren chtějí architekti změnit na moderní čtvrť. | foto: LostArch

Dnes by písecká Žižkova kasárna mohla sloužit jako muzeum druhé světové války pod širým nebem. Po osmi letech, co odsud odešel poslední voják české armády, připomínají zdevastované budovy Berlín nebo Drážďany v roce 1945.

A to tam už dávno měly být obchody a bytové domy. Jenže zahraniční investor nesplnil nic z toho, co slíbil.

Město se nyní musí s Izraelci dohodnout na vzájemném vypořádání. Rozhodli o tom zastupitelé.

"Pan Wieder, který je jednatelem izraelské společnosti, deklaroval, že lokalitu jen tak opustit nehodlá, že se bude svých nároků soudně domáhat. To by znamenalo několik let čekání, než do kasáren přijde nějaká investice, a jejich stav se bude zhoršovat," podotkl písecký starosta Ondřej Veselý (ČSSD).

Soudní spor by znamenal zmrazení veškerých možností v rozsáhlém prostoru nedaleko centra. Kasárna jsou přitom velkým favoritem pro nový písecký akvapark.

Areál Žižkových kasáren v Písku stojí u hlavního tahu na Prahu.

Areál Žižkových kasáren v Písku stojí u hlavního tahu na Prahu.

Podoba části Žižkových kasáren v Písku, jak ji navrhli architekti z kanceláře

Podoba části Žižkových kasáren v Písku, jak ji navrhli architekti z kanceláře Lost Arch.

Tak nyní vypadá část Žižkových kasáren v Písku, která se do pěti může změnit v

Tak nyní vypadá část Žižkových kasáren v Písku.

Místostarosta Josef Knot, který má jednání s investorem na starosti, odhaduje, že případný soudní spor by znamenal ztrátu tří až osmi let. A pravděpodobně i nutnost zaplatit několik milionů korun.

"Proto preferuji mimosoudní dohodu. Pan Wieder na začátku hovořil o sto milionech, nyní jsme se dostali pod patnáct," vysvětlil místostarosta Knot (TOP 09) s tím, že součástí dohody by byla nová smlouva, ve které by se Izraelci zavázali v určitém termínu srovnat ruiny v jižní části se zemí.

Izraelci, kteří vlastní jižní polovinu kasáren, si dělají nárok i na severní část. Tu měli koupit za zlomek skutečné ceny. Smlouva mezi městem je nevýhodná. Ačkoli se investor zavázal, že do několika let postaví byty a velké obchodní centrum, nestalo se vůbec nic. A radnice nemá žádné páky, jak ho k tomu donutit. Místo toho se z budov postupně staly totální ruiny, které ještě "sběrači kovů" rozkrádají.

Grégr chce z budovy velitelství udělat sanatorium

Jedinou částí kasáren, která "žije", je Technologický park. Staví ho písecký developer Jaromír Grégr. Projekt za půl miliardy korun se už blíží kolaudaci. Podle architektonické studie, kterou si nechal Grégr opatřit, by se mohla polovina kasáren proměnit v moderní čtvrť s bazénem, sportovní halou, kinem, kavárnami. To bude možné až v okamžiku, kdy budou majetkové spory finálně dořešené.

Zastupitelé ve čtvrtek zároveň schválili záměr prodat budovu velitelství v kasárnách. Tu chtěla získat společnost Jaromíra Grégra pro projekt sanatoria za pět milionů korun.

"Čtyři roky provozujeme psychiatrickou léčebnu U Honzíčka, kterou jsme zachránili. Naši činnost bychom chtěli dále rozvíjet," vysvětlil zastupitelům Grégr s tím, že do zdevastované budovy má v plánu investovat 60 až 80 milionů korun.

Většině zastupitelů se ovšem zdála příliš nízká vyvolávací cena pět milionů korun, kterou Grégr navrhl. Nakonec prošlo deset, objevil se i návrh na patnáct.

"Je to neúcta k investorovi. Máme ruinu, která má zápornou hodnotu. Nemáme záměr, co s ní dělat, ani peníze na opravu. A když někdo nabídne, že ji od nás koupí a do prospěšného projektu vloží desítky milionů, klademe si nesmyslné podmínky," zlobil se místostarosta Knot. Město se už dříve snažilo budovu velitelství prodat. Neobjevil se jediný zájemce.

Paradoxní je, že zastupitelé, kteří v minulém období schválili prodej části areálu kasáren Izraelcům za jednu desetinu odhadní ceny, měli nyní problém jednu budovu prodat za dvojnásobné procento odhadu.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Najdete na iDNES.cz