Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravenou kapli kláštera zdobí unikátní freska svatého Václava

  13:02aktualizováno  13:02
Klášter Zlatá Koruna slaví 750 let od založení. Příchod cisterciáků z Rakouska připomene nedělní akce. Turisté se nově podívají do opravené opatské kaple, jejíž rekonstrukce trvala dva roky, a uvidí i výstavu o Přemyslu Otakaru II.

Opatská kaple pochází z poloviny 14. století a ukrývala fresku svatého Václava. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Je 6. dubna roku 1263. Skupina řeholníků se loučí se svými spolubratry v rakouském klášteře Heiligenkreuz a vydává se na cestu. Cíl? "Jisté místo v Čechách."

Cisterciáčtí mniši zakončí svoji pouť zhruba v polovině měsíce. Přivítá je řídce osídlený lesnatý kraj. Právě zapomenutý kout na jihu Čech u řeky Vltavy si vybral král Přemysl Otakar II. a spojil s ním jeden ze svých hlavních zbožných činů - založení kláštera. A protože do zdí ukryl trn z Kristovy koruny, nazval ho Zlatá Koruna.

Památka v těchto dnech slaví přesně 750 let od chvíle, kdy se nad Vltavou poprvé rozezněly modlitby cisterciáků. Výročí založení Zlaté Koruny připomene slavnost tuto neděli. Návštěvníci vůbec poprvé uvidí opatskou kapli s odhalenými freskami a výstavu Král a jeho Koruna. Oslavy zahájí v 9:30 mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Klášter Zlatá Koruna založil u řeky Vltavy Přemysl Otakar II. v roce 1263.

Klášter Zlatá Koruna založil u řeky Vltavy Přemysl Otakar II. v roce 1263.

Návštěvníci kláštera se při prohlídce projdou i krásně vyzdobenou křížovou

Návštěvníci kláštera se při prohlídce projdou i krásně vyzdobenou křížovou chodbou.

Opatská kaple prošla v uplynulých dvou letech rekonstrukcí, která vyšla na jeden milion korun. Pochází z poloviny 14. století a z doby dokončení se zachovaly zbytky malířské výzdoby.

"Věděli jsme, že nad dveřmi se skrývá freska svatého Václava, ale odkryli jsme ji až nyní. Narazili jsme však na oříšek. Světce zčásti zakrývá veduta hradu v popředí. Nakonec jsme ji zachovali jako doklad pozdějších úprav výzdoby. Hrad byl patrně součástí výjevu legendy o svatém Jiří, který bojuje s drakem, aby zachránil princeznu. U tohoto příběhu byl většinou přimalovaný hrad," míní památkář Roman Lavička.

Podle něj je nástěnná malba mimořádně unikátní. V cisterciáckém prostředí se výjevy postav objevovaly výjimečně. "Na protější straně uvidí lidé zlomek monumentálního obrazu Klanění tří králů. Vlevo je zbytek trůnu, kde obvykle sedí Panna Marie s Ježíškem, vpravo potom nejmladší z králů přicházející se poklonit spasiteli. Na dalších stěnách jsou středověké kříže a dekorativní výmalba z 20. let 17. století," popisuje Lavička.

Jedním z hlavních bodů nedělních oslav je vernisáž výstavy Král a jeho Koruna. "Cílem je převyprávět vzestup a pád pátého českého krále Přemysla Otakara II. Klášter zakládal na svém vrcholu, kdy jeho moc sahala až k Jadranu," říká autor expozice Lukáš Reitinger.

Turisté uvidí na 25 panelech iluminace, barokní a renesanční rytiny nebo romantické obrazy zachycující okamžiky ze života krále.

"Zpočátku jsme se báli, že neseženeme tolik dokumentů z té doby. Nakonec jsou na výstavě i odlitky pečetí, kopie pohřební koruny nebo originální gotické kachle z hradu Zvíkov," líčí Reitinger.

Vedle prohlídky areálu připravili památkáři v neděli od 13 hodin i přednášku o založení kláštera. Oslavy pokračují celou sezonu sérií koncertů, výstav, Mariánskou poutí, večerními prohlídkami či vydáním speciální poštovní známky a stříbrné pamětní mince.

Klášter Zlatá Koruna po staletí ovlivňoval charakter a tvář okolí. Pod jeho patronací vzniklo na sto vesnic a osad, z nichž mnohé žijí svým životem dodnes. Výrazný rozkvět trval až do husitských bouří. Klášter se opět vzmohl v polovině 18. století, ale roku 1785 byl definitivně zrušen dekretem císaře Josefa II.

Klášter Zlatá Koruna stojí na břehu Vltavy a v létě bývá oblíbeným cílem vodáků.

Klášter Zlatá Koruna stojí na břehu Vltavy a v létě bývá oblíbeným cílem vodáků.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz