Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravenou kapli kláštera zdobí unikátní freska svatého Václava

  13:02aktualizováno  13:02
Klášter Zlatá Koruna slaví 750 let od založení. Příchod cisterciáků z Rakouska připomene nedělní akce. Turisté se nově podívají do opravené opatské kaple, jejíž rekonstrukce trvala dva roky, a uvidí i výstavu o Přemyslu Otakaru II.

Opatská kaple pochází z poloviny 14. století a ukrývala fresku svatého Václava. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Je 6. dubna roku 1263. Skupina řeholníků se loučí se svými spolubratry v rakouském klášteře Heiligenkreuz a vydává se na cestu. Cíl? "Jisté místo v Čechách."

Cisterciáčtí mniši zakončí svoji pouť zhruba v polovině měsíce. Přivítá je řídce osídlený lesnatý kraj. Právě zapomenutý kout na jihu Čech u řeky Vltavy si vybral král Přemysl Otakar II. a spojil s ním jeden ze svých hlavních zbožných činů - založení kláštera. A protože do zdí ukryl trn z Kristovy koruny, nazval ho Zlatá Koruna.

Památka v těchto dnech slaví přesně 750 let od chvíle, kdy se nad Vltavou poprvé rozezněly modlitby cisterciáků. Výročí založení Zlaté Koruny připomene slavnost tuto neděli. Návštěvníci vůbec poprvé uvidí opatskou kapli s odhalenými freskami a výstavu Král a jeho Koruna. Oslavy zahájí v 9:30 mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Klášter Zlatá Koruna založil u řeky Vltavy Přemysl Otakar II. v roce 1263.

Klášter Zlatá Koruna založil u řeky Vltavy Přemysl Otakar II. v roce 1263.

Návštěvníci kláštera se při prohlídce projdou i krásně vyzdobenou křížovou

Návštěvníci kláštera se při prohlídce projdou i krásně vyzdobenou křížovou chodbou.

Opatská kaple prošla v uplynulých dvou letech rekonstrukcí, která vyšla na jeden milion korun. Pochází z poloviny 14. století a z doby dokončení se zachovaly zbytky malířské výzdoby.

"Věděli jsme, že nad dveřmi se skrývá freska svatého Václava, ale odkryli jsme ji až nyní. Narazili jsme však na oříšek. Světce zčásti zakrývá veduta hradu v popředí. Nakonec jsme ji zachovali jako doklad pozdějších úprav výzdoby. Hrad byl patrně součástí výjevu legendy o svatém Jiří, který bojuje s drakem, aby zachránil princeznu. U tohoto příběhu byl většinou přimalovaný hrad," míní památkář Roman Lavička.

Podle něj je nástěnná malba mimořádně unikátní. V cisterciáckém prostředí se výjevy postav objevovaly výjimečně. "Na protější straně uvidí lidé zlomek monumentálního obrazu Klanění tří králů. Vlevo je zbytek trůnu, kde obvykle sedí Panna Marie s Ježíškem, vpravo potom nejmladší z králů přicházející se poklonit spasiteli. Na dalších stěnách jsou středověké kříže a dekorativní výmalba z 20. let 17. století," popisuje Lavička.

Jedním z hlavních bodů nedělních oslav je vernisáž výstavy Král a jeho Koruna. "Cílem je převyprávět vzestup a pád pátého českého krále Přemysla Otakara II. Klášter zakládal na svém vrcholu, kdy jeho moc sahala až k Jadranu," říká autor expozice Lukáš Reitinger.

Turisté uvidí na 25 panelech iluminace, barokní a renesanční rytiny nebo romantické obrazy zachycující okamžiky ze života krále.

"Zpočátku jsme se báli, že neseženeme tolik dokumentů z té doby. Nakonec jsou na výstavě i odlitky pečetí, kopie pohřební koruny nebo originální gotické kachle z hradu Zvíkov," líčí Reitinger.

Vedle prohlídky areálu připravili památkáři v neděli od 13 hodin i přednášku o založení kláštera. Oslavy pokračují celou sezonu sérií koncertů, výstav, Mariánskou poutí, večerními prohlídkami či vydáním speciální poštovní známky a stříbrné pamětní mince.

Klášter Zlatá Koruna po staletí ovlivňoval charakter a tvář okolí. Pod jeho patronací vzniklo na sto vesnic a osad, z nichž mnohé žijí svým životem dodnes. Výrazný rozkvět trval až do husitských bouří. Klášter se opět vzmohl v polovině 18. století, ale roku 1785 byl definitivně zrušen dekretem císaře Josefa II.

Klášter Zlatá Koruna stojí na břehu Vltavy a v létě bývá oblíbeným cílem vodáků.

Klášter Zlatá Koruna stojí na břehu Vltavy a v létě bývá oblíbeným cílem vodáků.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Českobudějovický půlmaraton: závod, ale i plné hotely a utracené miliony

České Budějovice, 9.6.2012, Mattoni 1/2Maraton České Budějovice FOTO: MF DNES -...

Tisíce běžců a ještě více fanoušků zamíří do Českých Budějovic na sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu. Utratí při něm více...

Mladíkovi z Prachatic hrozí za týrání psa až tři roky ve vězení

Ilustrační snímek

Policie zveřejnila další informace k napadení psa, kterého se dopustil 24letý muž. V současné době se čeká na výsledky...

Vrchní soud se podruhé zastal budějovického exprimátora. Je nevinen

Juraj Thoma odpovídá novinářům krátce poté, co ve čtvrtek opustil soudní síň na...

Vrchní soud v Praze i podruhé zprostil obžaloby bývalého českobudějovického primátora Juraje Thomu v kauze BitServis....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz