Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galerie na strakonickém hradě po 19 letech končí. Nahradí ji infocentrum

  11:29aktualizováno  11:29
Strakonická radnice dalo Muzeu středního Pootaví výpověď z nájmu na prvním nádvoří strakonického hradu. Muzejníky to překvapilo. Zámecká galerie tam byla 19 let.

Strakonický hrad. | foto: ROP Jihozápad

Díla malíře a sochaře Milana Doubravy jsou zde k vidění do 31. srpna, od 15. září ho vystřídá Augustin Liška a od 10. listopadu bude Zámecká galerie na prvním nádvoří strakonického hradu patřit Vánoční výstavě Domu dětí a mládeže. Akce v galerii patřící k Muzeu středního Pootaví si návštěvníci oblíbili, loni je navštívilo přes šest tisíc lidí.

Přesto příští rok po 19 letech ukončí provoz. Muzeu prostory pronajímá město Strakonice a to teď dalo organizaci k 31. lednu výpověď z nájmu. Plánuje tam zřídit infocentrum. Muzejníky to překvapilo.

„Nebyly žádné signály, že chce vedení města nájemní smlouvu ukončit. Pak mi přišla doporučeně výpověď bez udání důvodu. Galerie je zpestřením pro návštěvníky, přijdou do hradu, prohlédnou si expozice, výstavy a v galerii si pak mohou koupit třeba umělecké předměty,“ podotýká ředitelka Muzea středního Pootaví Ivana Říhová, která se chce ještě sejít s vedením města a o situaci si promluvit. „Teď procházíme všechny smlouvy uzavřené se zájemci o výstavy a musíme je vypovědět,“ říká Ivana Říhová.

Galerie by se mohla přestěhovat

Zámecká galerie je hned u vstupu do areálu hradu, často tam vystavovali mladí začínající regionální autoři, děti ze základní umělecké školy nebo domu dětí a mládeže. Muzeum se v současné době připravuje na velkou rekonstrukci hradu v části, která patří Jihočeskému kraji. A právě tam chce najít prostory pro prodejní galerii a malou výstavní síň.

„Původně jsme počítali s tím, že po dobu oprav, kdy budeme muset prostory veřejnosti uzavřít, do současné zámecké galerie přesuneme aspoň část činnosti,“ naznačuje Říhová. „Pracujeme na žádosti o dotaci na 120 milionů korun, která by měla být vyhlášená teď v srpnu. Plánujeme na hradě zrekonstruovat celou bývalou komendu a hradní palác, kde máme dnes expozice. Chceme vytvořit nové expozice, přilákat lidi do Strakonic na něco mimořádného. Očekávala bych tak pochopení a trochu morální podpory z města,“ dodává ředitelka Říhová.

Chceme spojit tři infocentra v jedno, říká starosta

Podle starosty Strakonic Břetislava Hrdličky ale není výpověď galerie z nájmu pro muzeum nijak ohrožující a také město k tomuto kroku přistupuje, aby zajistilo větší komfort pro místní i turisty. „Současná galerie je v místnosti o 60 metrech čtverečních. Muzeum má na hradě další obrovské prostory. Galerie se do nich vejde jako bonbon, ale my jsme tento prostor potřebovali. Máme ve Strakonicích tři infocentra, chceme je spojit v jedno, které bude fungovat na hradě i pro cizince a bude otevřené celý týden,“ plánuje Hrdlička.

Starosta problém nevidí ani v tom, že muzeum do poslední chvíle o plánované výpovědi nevědělo. „Mají výpověď na šest měsíců. Myslím, že to není nijak ohrožující, a paní ředitelka se mi může v případě potřeby ozvat kvůli prodloužení. Není to tak, že by nemělo být muzeum na hradě, jen bychom ho rádi posunuli dozadu a vytvořili městskou bránu,“ míní Hrdlička.

Kvůli uvolnění dalšího objektu pro plány města dostala výpověď z nájmu i cestovní kancelář Ciao, která také sídlí na prvním nádvoří hradu, a její majitel Ladislav Havel v ní provozuje soukromé infocentrum.

„Připláceli jsme mu za to, že ho tam vede vlastními silami, jenže v sobotu odpoledne a v neděli celý den bylo zavřeno. To pro rozvoj turistického ruchu není dobré a my to chceme změnit. Jedná se o dlouhodobou koncepci, kterou zahrneme do nového rozpočtu,“ vysvětluje Hrdlička.

Úprava objektu pro nové infocentrum vyjde podle starosty řádově na stovky tisíc korun. Práce by měly začít zhruba za půl roku. „Pak tam přesuneme zaměstnance z městského infocentra a chtěli bychom spolupracovat s Fokusem, sdružení by tam mohlo zaměstnat ještě dva lidi s handicapem, které mají v poptávce práce,“ dodává Hrdlička.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Najdete na iDNES.cz