Strakonický hrad.

Strakonický hrad. | foto: ROP Jihozápad

Galerie na strakonickém hradě po 19 letech končí. Nahradí ji infocentrum

  • 0
Strakonická radnice dalo Muzeu středního Pootaví výpověď z nájmu na prvním nádvoří strakonického hradu. Muzejníky to překvapilo. Zámecká galerie tam byla 19 let.

Díla malíře a sochaře Milana Doubravy jsou zde k vidění do 31. srpna, od 15. září ho vystřídá Augustin Liška a od 10. listopadu bude Zámecká galerie na prvním nádvoří strakonického hradu patřit Vánoční výstavě Domu dětí a mládeže. Akce v galerii patřící k Muzeu středního Pootaví si návštěvníci oblíbili, loni je navštívilo přes šest tisíc lidí.

Přesto příští rok po 19 letech ukončí provoz. Muzeu prostory pronajímá město Strakonice a to teď dalo organizaci k 31. lednu výpověď z nájmu. Plánuje tam zřídit infocentrum. Muzejníky to překvapilo.

„Nebyly žádné signály, že chce vedení města nájemní smlouvu ukončit. Pak mi přišla doporučeně výpověď bez udání důvodu. Galerie je zpestřením pro návštěvníky, přijdou do hradu, prohlédnou si expozice, výstavy a v galerii si pak mohou koupit třeba umělecké předměty,“ podotýká ředitelka Muzea středního Pootaví Ivana Říhová, která se chce ještě sejít s vedením města a o situaci si promluvit. „Teď procházíme všechny smlouvy uzavřené se zájemci o výstavy a musíme je vypovědět,“ říká Ivana Říhová.

Galerie by se mohla přestěhovat

Zámecká galerie je hned u vstupu do areálu hradu, často tam vystavovali mladí začínající regionální autoři, děti ze základní umělecké školy nebo domu dětí a mládeže. Muzeum se v současné době připravuje na velkou rekonstrukci hradu v části, která patří Jihočeskému kraji. A právě tam chce najít prostory pro prodejní galerii a malou výstavní síň.

„Původně jsme počítali s tím, že po dobu oprav, kdy budeme muset prostory veřejnosti uzavřít, do současné zámecké galerie přesuneme aspoň část činnosti,“ naznačuje Říhová. „Pracujeme na žádosti o dotaci na 120 milionů korun, která by měla být vyhlášená teď v srpnu. Plánujeme na hradě zrekonstruovat celou bývalou komendu a hradní palác, kde máme dnes expozice. Chceme vytvořit nové expozice, přilákat lidi do Strakonic na něco mimořádného. Očekávala bych tak pochopení a trochu morální podpory z města,“ dodává ředitelka Říhová.

Chceme spojit tři infocentra v jedno, říká starosta

Podle starosty Strakonic Břetislava Hrdličky ale není výpověď galerie z nájmu pro muzeum nijak ohrožující a také město k tomuto kroku přistupuje, aby zajistilo větší komfort pro místní i turisty. „Současná galerie je v místnosti o 60 metrech čtverečních. Muzeum má na hradě další obrovské prostory. Galerie se do nich vejde jako bonbon, ale my jsme tento prostor potřebovali. Máme ve Strakonicích tři infocentra, chceme je spojit v jedno, které bude fungovat na hradě i pro cizince a bude otevřené celý týden,“ plánuje Hrdlička.

Starosta problém nevidí ani v tom, že muzeum do poslední chvíle o plánované výpovědi nevědělo. „Mají výpověď na šest měsíců. Myslím, že to není nijak ohrožující, a paní ředitelka se mi může v případě potřeby ozvat kvůli prodloužení. Není to tak, že by nemělo být muzeum na hradě, jen bychom ho rádi posunuli dozadu a vytvořili městskou bránu,“ míní Hrdlička.

Kvůli uvolnění dalšího objektu pro plány města dostala výpověď z nájmu i cestovní kancelář Ciao, která také sídlí na prvním nádvoří hradu, a její majitel Ladislav Havel v ní provozuje soukromé infocentrum.

„Připláceli jsme mu za to, že ho tam vede vlastními silami, jenže v sobotu odpoledne a v neděli celý den bylo zavřeno. To pro rozvoj turistického ruchu není dobré a my to chceme změnit. Jedná se o dlouhodobou koncepci, kterou zahrneme do nového rozpočtu,“ vysvětluje Hrdlička.

Úprava objektu pro nové infocentrum vyjde podle starosty řádově na stovky tisíc korun. Práce by měly začít zhruba za půl roku. „Pak tam přesuneme zaměstnance z městského infocentra a chtěli bychom spolupracovat s Fokusem, sdružení by tam mohlo zaměstnat ještě dva lidi s handicapem, které mají v poptávce práce,“ dodává Hrdlička.