Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změny v Budějovicích opět zbrzdí řidiče. Na zásadní silnice se čeká

  17:07aktualizováno  17:07
Dokument, který má zlepšovat dopravu ve městě, schválili zastupitelé Českých Budějovic. Rozhodnutí z radnice ale často vedou k opaku a doprava se naopak komplikuje. Horší to brzy bude na Lidické i Husově třídě.

Změn v dopravě se v nedávné době dočkalo Mariánské náměstí v Českých Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Na rohu rušné křižovatky Lidické a Mánesovy roste velká administrativní budova. To už většina obyvatel Budějovic ví. Zdaleka ne všichni ale tuší, že z ní bude možný obousměrný výjezd do Lidické, což podle očekávání zhorší provoz. Rozhodnutí už nelze měnit.

Nových nepříjemných překvapení ale bude více. Na Husově třídě brzy přibudou semafory u výstaviště a po nich se mají objevit další u bytového domu U Kapličky.

Signalizace má být také na Mánesově u křížení s Dukelskou. Vše v horizontu maximálně dvou let. Doprava se tak bude kouskovat, jako tomu v nedávné minulosti bylo především na Strakonické.

Důležité stavby pro Budějovice

1. Dálniční obchvat D3
2. Severní spojka (od Globusu k Okružní a Pražské v Nemanicích)
3. Spojka Horákové a Strakonické
4. Podjezd pod vlakovým nádražím
5. Spojka Horákové a Litvínovické
6. Přemostění Vltavy z Litvínovic k nemocnici
7. Jižní tangenta (mezi dálnicí D3 a výpadovkou na Český Krumlov)

Zmíněné silnice mají přitom sloužit jako městský okruh pro rychlé odbavení aut. Rostou na nich překážky přesto, že stále chybí dálniční obchvat kolem Budějovic a další zásadní stavby. Těch se oproti tomu ve většině případů lidé nedočkají dříve než za pět let.

Ještě několik příštích roků se tak bude situace spíše zhoršovat. Desítku nejdůležitějších staveb obsahuje také důležitý dokument IPOD (Integrovaný plán organizace dopravy), jehož aktualizaci na pondělním jednání schválili zastupitelé.

„Obsahuje krátkodobá opatření pro zlepšení provozu, ale i seznam nových staveb. Řeší tak dopravu koncepčně jako celek, například včetně vzniku parkovací zóny a záchytných parkovišť. Novinkou IPODu je zavedení MHD do centra města,“ sdělil Daniel Šesták, který zpracovával aktualizaci.

Parkovací zóna na Pražském předměstí má začít fungovat v polovině příštího roku, do roka by na náměstí Přemysla Otakara II. měly zajíždět elektrické autobusy. Dokument získal značnou podporu a hlasovalo pro něj 37 z 43 přítomných zastupitelů.

Ti se k dopravě vrátili i u dalších projednávaných bodů a dostalo se i na vyhrocenou výměnu názorů v souvislosti s výkupy pozemků pro dopravní stavby. Jak kostrbatá je jejich příprava, se naplno ukazuje třeba u Severní spojky, která má vést od okružní křižovatky u Globusu, mostem přes Vltavu ke křižovatce Pražské a Okružní.

„Na nedávné schůzce jsem se zeptal zástupců Ředitelství silnic a dálnic, zda mají zájem, aby město vykupovalo pro tuto stavbu pozemky. Oni řekli, že po městě zatím nic nechtějí a vypořádají se s tím sami,“ zmínil Joch.

Přitom právě dřívější aktivita města urychlila a pomohla třeba stavbě zanádražní komunikace, kde byl hlavním investorem kraj. Severní spojka je přitom pro Budějovice stejně důležitá jako dálniční obchvat a zásadně odlehčí Strakonické a Pražské. Je kolem ní ale hodně nejasností, bude nutné získat pozemky, na kterých stojí i rodinné domy. Práce mají začít v roce 2020.

Místo okružní křižovatky u Globusu pak možná budou semafory s klasickou křižovatkou, protože místo neunese nápor vozidel jedoucích po spojce.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s odstavenými osobními vozy

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s vagóny. (21. 9. 2018)

V Českých Budějovicích se v pátek večer v 21:35 srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy, v nich...

Najdete na iDNES.cz