Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změny v Budějovicích opět zbrzdí řidiče. Na zásadní silnice se čeká

  17:07aktualizováno  17:07
Dokument, který má zlepšovat dopravu ve městě, schválili zastupitelé Českých Budějovic. Rozhodnutí z radnice ale často vedou k opaku a doprava se naopak komplikuje. Horší to brzy bude na Lidické i Husově třídě.

Změn v dopravě se v nedávné době dočkalo Mariánské náměstí v Českých Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Na rohu rušné křižovatky Lidické a Mánesovy roste velká administrativní budova. To už většina obyvatel Budějovic ví. Zdaleka ne všichni ale tuší, že z ní bude možný obousměrný výjezd do Lidické, což podle očekávání zhorší provoz. Rozhodnutí už nelze měnit.

Nových nepříjemných překvapení ale bude více. Na Husově třídě brzy přibudou semafory u výstaviště a po nich se mají objevit další u bytového domu U Kapličky.

Signalizace má být také na Mánesově u křížení s Dukelskou. Vše v horizontu maximálně dvou let. Doprava se tak bude kouskovat, jako tomu v nedávné minulosti bylo především na Strakonické.

Důležité stavby pro Budějovice

1. Dálniční obchvat D3
2. Severní spojka (od Globusu k Okružní a Pražské v Nemanicích)
3. Spojka Horákové a Strakonické
4. Podjezd pod vlakovým nádražím
5. Spojka Horákové a Litvínovické
6. Přemostění Vltavy z Litvínovic k nemocnici
7. Jižní tangenta (mezi dálnicí D3 a výpadovkou na Český Krumlov)

Zmíněné silnice mají přitom sloužit jako městský okruh pro rychlé odbavení aut. Rostou na nich překážky přesto, že stále chybí dálniční obchvat kolem Budějovic a další zásadní stavby. Těch se oproti tomu ve většině případů lidé nedočkají dříve než za pět let.

Ještě několik příštích roků se tak bude situace spíše zhoršovat. Desítku nejdůležitějších staveb obsahuje také důležitý dokument IPOD (Integrovaný plán organizace dopravy), jehož aktualizaci na pondělním jednání schválili zastupitelé.

„Obsahuje krátkodobá opatření pro zlepšení provozu, ale i seznam nových staveb. Řeší tak dopravu koncepčně jako celek, například včetně vzniku parkovací zóny a záchytných parkovišť. Novinkou IPODu je zavedení MHD do centra města,“ sdělil Daniel Šesták, který zpracovával aktualizaci.

Parkovací zóna na Pražském předměstí má začít fungovat v polovině příštího roku, do roka by na náměstí Přemysla Otakara II. měly zajíždět elektrické autobusy. Dokument získal značnou podporu a hlasovalo pro něj 37 z 43 přítomných zastupitelů.

Ti se k dopravě vrátili i u dalších projednávaných bodů a dostalo se i na vyhrocenou výměnu názorů v souvislosti s výkupy pozemků pro dopravní stavby. Jak kostrbatá je jejich příprava, se naplno ukazuje třeba u Severní spojky, která má vést od okružní křižovatky u Globusu, mostem přes Vltavu ke křižovatce Pražské a Okružní.

„Na nedávné schůzce jsem se zeptal zástupců Ředitelství silnic a dálnic, zda mají zájem, aby město vykupovalo pro tuto stavbu pozemky. Oni řekli, že po městě zatím nic nechtějí a vypořádají se s tím sami,“ zmínil Joch.

Přitom právě dřívější aktivita města urychlila a pomohla třeba stavbě zanádražní komunikace, kde byl hlavním investorem kraj. Severní spojka je přitom pro Budějovice stejně důležitá jako dálniční obchvat a zásadně odlehčí Strakonické a Pražské. Je kolem ní ale hodně nejasností, bude nutné získat pozemky, na kterých stojí i rodinné domy. Práce mají začít v roce 2020.

Místo okružní křižovatky u Globusu pak možná budou semafory s klasickou křižovatkou, protože místo neunese nápor vozidel jedoucích po spojce.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Obchvat Českých Budějovic má stavební povolení, stavět se začne v září

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Obchvat Českých Budějovic získal stavební povolení. Zhruba sedm kilometrů dlouhý úsek dálnice D3 od severního okraje...

Děti budou dál dojíždět. Na Srubci školu letos neotevřou

Srubec je z pohledu čísel nejrychleji rostoucí satelitní obcí kolem krajského...

Od 1. září měli chodit prvňáčci do nové ZŠ Srubec. Jenže v obci u Českých Budějovic ještě nezačali stavět a škola bude...

Najdete na iDNES.cz