Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sucho na jihočeských polích. Zemědělce trápí menší sklizeň a více požárů

  • 3
Žně pomalu začínají, ale sklizeň ječmene ozimého bude téměř o čtvrtinu nižší než loni. Problémy jsou i s kukuřicí a pícninami. U některých plodin očekávají dokonce jen poloviční výnosy. Zemědělce trápí sucho.

Ještě další tři roky takové sucho a budeme tu jako na poušti, lamentuje nad nehostinným počasím jeden z jihočeských zemědělců. Červen byl letos podle meteorologů druhý nejteplejší za 56 let. A deště také nebylo moc. A zemědělci v kraji s množstvím vody nejsou spokojení.

„Tady prakticky pršelo jeden den v červnu, spadlo zhruba osm až dvanáct milimetrů. Ostatní srážky byly do dvou milimetrů, což nelze snad brát ani jako déšť,“ říká Jan Koutný, předseda zemědělského družstva v Budíškovicích u Dačic, které má na starosti stovky hektarů polí s plodinami.

„Ječmen ozimý ještě čerpá vláhu z loňska. Bude ho méně, ale ještě to jde. Pšenice ale vypadá na poloviční výnos a to nemluvím o kukuřici, u níž máme strach, aby vůbec měla klasy. Zatím se stočila a je slabá,“ popisuje současnou úrodu Koutný.

Očekávají horší sklizeň než loni

Podle dat Českého statistického úřadu jihočeští zemědělci očekávají horší sklizeň než loni. „Přestože letos byly osety větší plochy, odhaduje se kvůli horším hektarovým výnosům pokles sklizně základních obilovin o sedm procent a řepky o dvě. V porovnání s pětiletým průměrem je červnový odhad výnosů základních obilovin i řepky v Jihočeském kraji horší, ale desetiletý průměr již překračuje,“ uvádí za Krajskou správu Českého statistického úřadu Irena Kovárnová.

V tuto dobu je v Jihočeském kraji sklizena přibližně třetina ječmene. Je tak zatím předčasné hodnotit letošní úrodu. Už teď je ale jisté, že zemědělci mají problém s pícninami, krmivem pro dobytek.

„Dá se říct, že jsme dobytkářský kraj a chovatele v poslední době spíše trápí nedostatek píce. Ti, kteří nemají seno a siláž, z toho začínají být nervozní,“ shrnuje situaci ředitelka Jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

V Budíškovicích na Dačicku chovají celkem 1 700 kusů dobytka a s nedostatkem krmiva už předem počítali. „Kvůli tomu jsme brzy sklidili žito a snížili jsme krmné dávky. Využíváme zbylou kukuřici a naštěstí máme nějakou zásobu sena, takže se to ještě dá řešit,“ přiznal Koutný.

Oheň se na suchém poli šíří rychle

Podobný trend potvrzuje i ředitel zemědělského podniku Rynagro, který hospodaří na 1 000 hektarech na Táborsku a má 200 dojnic. „Pokud jde o pícniny, tak sklízíme všechno, co je, abychom vůbec něco měli. Dřív jsme si mohli vybírat. Kukuřice má co do růstu měsíční zpoždění. U jarního ječmene to zatím vypadá na propadák,“ nastínil předseda představenstva společnosti Josef Vokoun.

Podle aktuálních dat se u ječmene ozimého očekává dokonce sklizeň meziročně o 20 procent nižší. Řepka na tom není zdaleka tak zle. Druhá nejrozšířenější jihočeská plodina zabírá 18 procent osevních ploch. V červnu klesla sklizeň o dvě procenta.

„U pšenice se ovšem ve srovnání s loňským rokem očekává na větší osevní ploše výnos nižší o deset procent a sklizeň menší o osm procent. Odhadovaná sklizeň i výnos nedosahují pětiletý, ale překračují desetiletý průměr,“ zmínila Kovárnová z ČSU.

Velkou radost nedělají zemědělcům sucha i z jiného důvodu. Letos hasiči zasahovali od května do poloviny července u 82 požárů polí. „Na vině je ve většině případů jiskra, která odlétne od kombajnu. Dost tomu ale nahrává i horké počasí a sucho, díky tomu pak oheň vzplane a šíří se rychleji,“ vysvětlila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Loni ve stejnou dobu museli hasiči řešit o více než dvě desítky požárů polí méně. Zatím nejvíc se zapotili v pondělí, kdy shořelo při sklizni 22 hektarů vzrostlého ječmene u obce Stříbřec na Jindřichohradecku, škoda se vyšplhala na 600 tisíc korun.