Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zoo v Hluboké plánuje noční pavilon a jako první představí život mravenců

  9:24aktualizováno  9:24
Noční pavilon s netopýry, sovami a hlodavci z různých koutů světa, kolonie mravenců i termiti. Výhledově v Jihočeské zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou vznikne i vodní pavilon. Takové jsou plány zoo, kterou v letošním roce do konce listopadu navštívilo více než 244 tisíc lidí.

Jihočeská zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou je otevřená i přes zimu. Uvidíte v ní například medvěda plavého. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Dobrou návštěvnost má pravidelně nasvícená zoo a Vánoce, takže víc než čtvrt milionu lidí sem přijde,“ odhaduje zástupce ředitele Roman Kössl. Do nasvíceného areálu se můžete přijít podívat od středy 14. prosince. Zoo bude v těchto dnech otevřená do 18 hodin.

Kolonie jihoamerických mravenců putuje ze svých skrýší potrubím a budují si obydlí z vynesené zeminy z podzemí. V komůrkách „pěstují“ zahrádky, kam nosí listy. Z nich pak vyroste houba, kterou se mravenci živí.

Fotogalerie

Takové společenství mravenců s exotickým názvem atta sexdens nyní chovají v hlubocké zoo, kde by na jaře chtěli otevřít takzvané mravenčí hnízdo už oficiálně, a to v přízemí vzdělávacího centra. Šlo by o vůbec o první takovou ukázku mravenčího života v českých zoologických zahradách.

„Chtěli bychom návštěvníkům ukázat různé typy mravenců a jejich soužití s rostlinami. Terária jsou připravena pro osm druhů mravenců, které tu postupně zabydlíme,“ slibuje Kössl.

K dispozici už má zoo čtyři kolonie, ale tři z nich se ještě musí rozmnožit, aby je chovatelé mohli přemístit do připravených terárií přístupných veřejnosti. Postupně se v teráriích objeví mravenci z Asie, Jižní Ameriky i evropští zrnojedi.

„Všechno bude v jedné místnosti. Máme tu jen pár terárií a sádrokartonovou stěnu. Trochu se to ale táhne, protože není úplně jednoduché od chovatelů sehnat velké kolonie mravenců,“ dodává Kössl.

Na jaře kromě mravenčího hnízda uvidí návštěvníci i novou voliéru barevných mandelíků hajních v blízkosti voliéry Český les.

První obrysy už získává i noční pavilon, kam chce vedení zoo nastěhovat noční živočichy především z euroasijské oblasti, na kterou se v Hluboké specializují. Bude tam žít 15 druhů zvířat - od sov, netopýrů až po plcha, lasičky, ženetku či dikobraza.

Inspirací pro noční expozici byla pro Romana Kössla zoo v německém Frankfurtu nad Mohanem. S pavilonem se počítá v koncepci rozvoje zoologické zahrady od roku 2000. „Zvířatům tu obrátíme denní režim. Ve dne budou mít živočichové noc a v nočních hodinách tam musí mít simulované denní světlo,“ uvedl.

Dvoupatrový pavilon spojený s výběhem vyder vyroste na místě, kde dřív byli vlci a rysi. Pokud se projekt podaří připravit v průběhu následujících měsíců, příští rok v zimě se začne stavět. Sídlo nočních živočichů by zabíralo plochu o rozměrech 20 krát 25 metrů.

Plánem do budoucna je i vodní pavilon, který by se mohl postavit na místě nynějšího výběhu oslů a koz. Zatím však zůstává jen u zbožného přání. Na tuto investici by zoo v budoucnu chtělo čerpat dotaci.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

Audiovizuální show Vltava žije v Budějovicích oslaví 100 let republiky

Budějovický festival Vltava žije vyvrcholil show nazvanou Circle.

Čtyři projekční věže na českobudějovickém náměstí odvypráví stoletý příběh Československa. Show plná živých prvků i...

Na konzervatoř ho nevzali pro nedostatek talentu. Teď zpívá s Jiřím Kornem

„Dodnes je mi role Romea nejbližší. Bylo to první velké představení, do té doby...

Českobudějovický zpěvák Lukáš Randák si nedávno nadělil ke svým 30. narozeninám zcela vyprodaný koncert plný hostů na...

Vrak autobusu zmizel z trávníku u Vltavy, ale soudní spor trvá

Vrak autobusu stále hyzdí louku poblíž budějovického sídliště Vltava.

Zničený autobus už nehyzdí louku u Vltavy v Českých Budějovicích, kam ho před dvěma lety umístil vlastník pozemku. Ten...

Najdete na iDNES.cz