Bývalý kostel ve Velešíně se po přestavbě změnil na společenské centrum. Najdete tu obřadní síň, internetovou kavárnu i městské muzeum. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zrušený kostel ve Velešíně po letech ožije, vzniklo tu městské muzeum

  • 0
Ve Velešíně na Českokrumlovsku přestavěli bývalý kostel na multifunkční společenské centrum. Lidé tu najdou obřadní síň, městské muzeum, internetovou kavárnu s venkovním posezením a infocentrum. První návštěvníky tu přivítají za dva měsíce.

Radnice nechala přestavět bývalý kostel sv. filipa a Jakuba za celkem 30 milionů korun, 25,5 milionu zaplatí z dotace z evropských fondů.

"Přestavbu kostela, který zrušil císař Josef II., zastupitelé schválili v roce 2007 a vzápětí jsme se pustili do projektů a hledání peněz. Nakonec jsme je našli v Regionálním operačním programu a na třetí pokus jsme dotaci dostali. Ale celá pátá výzva byla pozastavena a žádosti se začaly přehodnocovat, kdežto my už jsme měli firmu vybranou a začali jsme budovat na vlastní pěst," připomněl peripetie kolem stavby starosta Josef Klíma.

Interiér rekonstruovaného kostela ve Velešíně.

Několik měsíců stavěla firma pouze za peníze z městské kasy, nakonec radní museli stavbu zastavit a dlouhé měsíce čekali na nové pořadí projektů, které v páté výzvě žádaly o dotaci. Až zhruba po roce se dověděli, že znovu uspěli, a letos celou investici dokončili.

Místní lidé znají z nového kulturního centra zatím pouze obřadní síň, v sobotu bude v rámci tradiční velešínské pouti poprvé jen na tento den otevřena kavárna. Všechny citlivě zrekonstruované prostory totiž ještě potřebují dovybavit.

V budoucím muzeu je zatím pouze model Velešína, na němž prezident Společnosti přátel tohoto města Zdeněk Korbela představuje Velešín v roce 1896. "Tehdy mělo okolo 1 500 obyvatel, ale rodiny byly mnohem početnější," podotkl Korbela. Dnes žije v mnohem výstavnějším městě 4 100 lidí.

Interiér rekonstruovaného kostela ve Velešíně.

Infocentrum s kavárnou najdou lidé v přízemí, do městského muzea a obřadní síně musí po schodech do patra. Přitom část muzejních prostor se bude moci kdykoli proměnit na malou divadelní či hudební scénu i s jevištěm.

Novou podobu kostela oceňují i památkáři. "Pokud církevní stavby neplní primární účel, je těžké najít jejich využití. Tady bude městské muzeum, což je úplně ideální. Kostel svatého Filipa a Jakuba je výjimečný, je to pozdně gotická stavba z konce 15. století a dodnes je záhadou, kvůli čemu byla postavena," podotkl Roman Lavička z českobudějovického Národního památkového ústavu.