Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvolte kulturní událost roku 2012 v Jihočeském kraji

  9:03aktualizováno  9:03
MF DNES vybrala deset největších jihočeských kulturních počinů uplynulého roku. Do 6. ledna hlasujte pro akci, která vás oslovila nejvíce. Můžete podpořit například svůj oblíbený letní festival, novou knihu, divadelní představení nebo výstavu.

Redaktor MF DNES Lukáš Marek přespal v minimálním domě na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Výstava Geralda Scarfa v Českém Krumlově

Gerald Scarfe: ilustrace k projektu Pink Floyd The Wall

Díla Geralda Scarfa mohli obdivovat návštěvníci Egon Schiele Art Centra osm měsíců

Byl to svátek hlavně pro fanoušky kapely Pink Floyd. V českokrumlovském Egon Schiele Art Centru pochodovala od 6. dubna zlověstná kladívka z filmu The Wall, k vidění byly i skicy obalu stejnojmenné desky. Slavný britský karikaturista Gerald Scarfe se navíc desítkám zájemců podepsal, když se osobně přijel na svou jihočeskou expozici podívat. "Výstava, kde byly vedle floydovských motivů i politické komentáře a karikatury, byla velmi úspěšná. Proto jsme ji také prodloužili do konce roku 2012," uvedla Hana Jirmusová Lazarowitz, ředitelka Egon Schiele Art Centra. Vedle Scarfa mohli lidé obdivovat i díla Josefa Floriana Krichbauma, Vladimíra Jiránka a Jiřího Slívy (více o výstavě zde).

Rybí krev od Jiřího Hájíčka

Spisovatel Jiří Hájíček - autor románu Rybí krev.

Spisovatel Jiří Hájíček napsal román Rybí krev

Na počátku vyprávění je Hana. Po letech v cizině se vrací do polozatopené rodné obce na jihu Čech, aby se vyrovnala se starými křivdami. Tak začíná román Rybí krev o příběhu tří kamarádek, kterým změnila život stavba Jaderné elektrárny Temelín a vysídlení tamních obcí. Svoji zatím poslední knihu vydal spisovatel Jiří Hájíček v dubnu a hned sklidil nadšené recenze. "Nechtěl jsem knihu psát jako protiatomový pamflet. Převažuje tam lidský příběh, osudy lidí. Možná mi bude někdo vyčítat, že velké téma elektrárna versus vystěhování rodáků mi slouží jen jako kulisa. Lidi ale neměli vyhraněný vztah k tomu, jestli se bude energie vyrábět z jádra, uhlí nebo vody. Jim šlo o to, uchránit svoje domovy a chalupy," řekl držitel ceny Magnesia Litera za předchozí román Selský baroko (rozhovor s Hájíčkem čtěte zde).

Komedie Dekameron před otáčivým hledištěm

Českobudějovické Jihočeské divadlo zahájilo letošní sezonu na otáčivém hledišti

Českobudějovické Jihočeské divadlo zahájilo letošní sezonu na otáčivém hledišti v Českém Krumlově komedií Dekameron

Dobrodružství, intriky, láska, svět renesanční hravosti a barevnosti. Hitem tohoto léta (premiéra 7. července) se před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově stala premiéra komedie Martina Glasera a Olgy Šubrtové na motivy novel italského básníka Giovanniho Boccaccia. V Dekameronu zazářili všichni herci činohry Jihočeského divadla. Recenzent MF DNES Miroslav Crha přirovnal Dekameron k zážitku z 3D filmu. "Plynulé přechody mezi jednotlivými obrazy jsou ještě dynamizovány prostřihy, výbornými evokacemi přeplněné ulice, karnevalovými scénami, aby se bylo stále na co dívat," napsal. Ojedinělá byla i scéna. Dokonce největší v historii točny. Divadlo na ni použilo kulisy z 80 dílů.

Festival Mighty Sounds v Táboře

Inner Circle na hudebním festivalu Mighty Sounds u Tábora

Kapela Inner Circle vystoupila na Mighty Sounds 2012

Jako každý rok tak i letos v červenci naservírovali organizátoři festivalu Mighty Sounds fanouškům lahůdku. Na letiště Čápův dvůr v Táboře dorazili Jamajčani Inner Circle a rozhoupali tisíce lidí hitem A la la la la long. Vedle reggae však zaznělo ska, punk nebo hard core. Během tří dnů vystoupily kapely Biohazard, Sto zvířat, Fast Food Orchestra, The Peacocks nebo The Real McKenzies. Ojedinělou atmosféru největšího festivalu svého druhu ve střední Evropě si užilo přes deset tisíc fanoušků (více čtěte zde). Organizátoři už odhalili jména na příští rok. Přijede třeba anglická punková legenda U.K. Subs. Ještě do konce roku můžete pořídit lístky za 790 korun, po Novém roce se cena zvedá na 890 korun.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Dmitri Hvorostovsky

Dmitri Hvorostovsky

Když ruský barytonista Dmitri Hvorostovsky začal přídavek O sole mio, spustil se liják. Déšť a nesnesitelná vedra provázely skoro celý letošní Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Kvůli počasí nedošlo na jeden z vrcholů několikatýdenní přehlídky - symfonické pojetí hitů kapely Queen. I tak patřil festival k mimořádným událostem. Vedle Hvorostovského se o to postaral José Cura, Srbové Boban a Marko Markovič, či houslisté, kteří zahráli k poctě Václavu Hudečkovi. "Zahajovací večer příští rok obstará lotyšská mezzosopranistka Elina Garanča, která platí za nejslavnější Carmen posledních let z newyorské Metropolitní opery," odhalil další ročník mluvčí festivalu Jiří Vejvoda.

Megakoncert Elánu v Budvar aréně

Vašo Patejdl, Jožo Ráž a Ján Baláž

Vašo Patejdl, Jožo Ráž a Ján Baláž

Jožo, Vašo, Jano. Možná úplně naposledy viděli Jihočeši spolu tuto trojici naživo na velkém koncertě. Slovenská legenda Elán vystoupila 31. října v českobudějovické Budvar aréně. Podle prohlášení Jožo Ráže šlo o poslední jihočeský koncert, protože muzikant ohlásil do dvou let konec hudební kariéry. Více než dvouhodinovou show čítající 24 skladeb včetně přídavků vidělo okolo čtyř tisíc lidí. Dočkali se všech zásadních hitů, jako jsou Tanečnice z Lúčnice, Zalúbil sa chlapec, Ulica nebo Kočka. Fanoušci si vytleskali celkem čtyři přídavky. Během prvního vyjel na plošinu na pódiu Vašo Patejdl a okouzlil baladou Ja viem. Vystoupení vyvrcholilo písní Voda, čo ma drží nad vodou.

Výstava Františka Muziky v Hluboké nad Vltavou

František Muzika - Dívčí akt (1930)

František Muzika - Dívčí akt (1930)

Surrealistické vize, kubistická zátiší, novoklasicistní ženské akty. Výstava Františka Muziky v zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou od 19. května do 30. září mapovala všechny polohy jednoho z největších českých umělců 20. století. "Muzika je zajímavý tím, že byl v každém svém období osobitý. U Filly je poznat, že kopíroval Picassa. Ale Muzika je ve svém lyrickém kubismu stále svůj," řekl kurátor Vlastimil Tetiva. Do zámecké jízdárny vybral okolo 200 děl z Muzikovy volné tvorby a 75 scénografických návrhů. Díla zapůjčily přední české instituce i soukromí sběratelé včetně Muzikovy neteře Marie A. Stanton.

Minimální domek od Mjölk architektů

Redaktor MF DNES Lukáš Marek přespal v minimálním domě na náměstí Přemysla

Redaktor MF DNES Lukáš Marek strávil v minimálním domě noc

Letošním podzimním symbolem centra Českých Budějovic se stal minimální dřevěný domek na náměstí před radnicí. Jako součást výstavy v Domě umění ho tam 6. září postavili Mjölk architekti. V malém prostoru na čtyřech vysokých nohách s obytnou plochou 6,25 metru čtverečního postupně bydleli různí umělci i novináři včetně reportéra MF DNES Lukáše Marka (reportáž čtěte zde). Měli tam veškerý komfort - matraci, elektriku, toaletu, sprchu, ledničku i vařič. Pobyt jim nabídl novou zkušenost z obývání minimálního prostranství. Netradiční stavba v centru Českých Budějovic vedle vesměs nadšených ohlasů vyvolala i diskuse o veřejném prostoru ve velkých městech.

Citadela Divadla Continuo ve Vodňanech

Jihočeské Divadlo Continuo získalo respekt publika prakticky v celé Evropě. .

Jihočeské Divadlo Continuo získalo respekt publika prakticky v celé Evropě

"Představ si svatební hostinu, když hosté i milenci odejdou. Za svítání vyvstane nepořádek, který tu zanechali. Rozbité džbány, převržené stoly, vyhaslý oheň, na všem je ustrnulý otisk zmatku," napsal Antoine de Saint-Exupéry v knize Citadela. Představení volně inspirované tímto textem připravilo v létě (premiéra 14. srpna) Divadlo Continuo. Jako kulisu si vybralo 100 let starou cihelnu ve Vodňanech, která přestala sloužit svému účelu v 90. letech minulého století. Dnes je opuštěným místem, které stále nese stopy bývalé krásy. Na přípravách se podílely dvě desítky performerů, výtvarníků a hudebníků z dvanácti zemí Evropy.

Román Návrat Krále Šumavy od Davida Jana Žáka

Spisovatel David Jan Žák - autor románu Návrat Krále Šumavy

Spisovatel David Jan Žák - autor románu Návrat Krále Šumavy

Král Šumavy. Pojem, který zná snad každý. Někdo si pod ním představuje pokřiveného pašeráka ze stejnojmenného propagandistického snímku, jiný zase převaděče Josefa Hasila. A právě o druhém jmenovaném vydal na podzim jihočeský spisovatel David Jan Žák svůj nový román Návrat Krále Šumavy. Při tvorbě vycházel z reálného prostředí, postavy jsou tehdy žijící lidé a jen u pár aktérů si vymyslel jména, která propojují příběh. "Dosud nejlepší Žákův román rezignuje na literární experiment, ale poctivě ukazuje veliký příběh, v němž se prolíná dokument s fikcí. Čtivé, silné, autentické dílo," napsala literární historička Veronika Veberová v anketě Lidových novin o Knihu roku 2012.

Zvolte kulturní událost roku 2012 v Jihočeském kraji

celkem hlasů: 3102

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 6. ledna 2013. Anketa je uzavřena.

Hudební festival Mighty Sounds v Táboře 1214
Román Návrat Krále Šumavy od Davida Jana Žáka 708
Výstava Geralda Scarfa v Českém Krumlově 414
Domek od Mjölk architektů v Českých Budějovicích 351
Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově 106
Citadela v podání divadla Continuo ve Vodňanech 94
Román Rybí krev od Jiřího Hájíčka 84
Komedie Dekameron před otáčivým hledištěm 61
Výstava Františka Muziky v Hluboké nad Vltavou 41
Megakoncert Elánu v Budvar aréně 29
Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Vlak táhl opilce desítky metrů kolejištěm, spáč vyvázl s poraněnou hlavou

S pouhým poraněním hlavy vyvázl osmadvacetiletý muž, kterého u Jindřichova Hradce táhl vlak kolejištěm. Opilec si ustlal v těsné blízkosti koridoru ve směru na...  celý článek

Původně gotický dům byl renesančně přestavěn v poslední čtvrtině šestnáctého...
V Krumlově koupili dům s podlahou z kostí. Proměnu stihli za 4 měsíce

Zuzana a Ladislav koupili zanedbaný historický dům z 15. století v centru Českého Krumlova. Chtěli vytvořit hotel, který bude lidi inspirovat. Obrátili se na...  celý článek

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat
Za seknutí do hlavy soud uložil cizinci mimořádně mírný pětiletý trest

Pět let vězení a na stejnou dobu vyhoštění z České republiky. Takový trest uložil českobudějovický krajský soud Vietnamci za pokus o vraždu. Pětadvacetiletý...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.