Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvýšit hráz, odbahnit? Kraj řeší protipovodňová opatření na Rožmberku

  17:21aktualizováno  17:21
Nesouhlas třeboňských radních i obyvatel se zvýšením hráze Rožmberka přinesl do krajských plánů na lepší protipovodňovou ochranu obcí pod králem rybníků novou variantu. Ta počítá naopak se snížením jeho hladiny po odbahnění dna.

Výlov Rožmberka. Ilustrační foto. | foto: Jaroslav SýbekMAFRA

Vyčistit dno největšího českého rybníka Rožmberk a držet ho na poloviční hladině. To je nová koncepce, o které jednají třeboňští radní s Jihočeským krajem.

Radnice odmítla úpravu hráze obnášející zvýšení bezpečnostního přelivu. Ačkoli by Rožmberk zadržel víc vody, při povodních by zaplavila část Třeboně. Lázeňské město by mělo při velké vodě také problémy se splašky i komáry a lidé z malé osady Hvízdalky by přišli o své domy.

„Po veřejném projednání zásad územního rozvoje kraje, které zahrnují i tuto studii, podalo město námitku, že nesouhlasíme se zbouráním Hvízdalek, s navyšováním přelivu Rožmberka a kótou, která by zaplavila část ulice Dukelská i čerpací stanici kanalizace. Mimo to bychom měli ve městě miliony komárů i hnilobný zápach jako v roce 2002,“ uvedl místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz.

Třeboňští radní však nechtějí čekat, až se krajští odborníci vypořádají s námitkami a stížnostmi ze všech oblastí chystaného dokumentu, a dají ho k rozhodnutí na stůl krajským zastupitelům zřejmě na jejich říjnovém zasedání. A proto už začali jednat o výhradách města i obyvatel, kteří podepisují proti proměně Rožmberka na přehradu petici, s hejtmanstvím.

„Po diskusi jsme došli k tomu, že tento způsob řešení je nepřijatelný jak pro Třeboň, tak pro Jihočeský kraj. Proto nově doporučujeme ve shodě s hejtmanem řešit kapacitu Rožmberka tak, aby došlo k jeho odbahnění a k odstranění náletových dřevin. Zároveň doporučujeme, aby hladina Rožmberka nebyla kvůli rybářům udržována na velké vodě,“ popsal Mráz.

Rožmberk je zanesený bahnem

Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly ale ještě není rozhodnuto, která varianta vyhraje.

„Platí, že chceme prozkoumat všechny možnosti. Jedna je zvýšit hráz o půl metru. Anebo chceme prověřit druhou možnost, domluvit se s majiteli rybníka, že bychom nešli s hladinou nahoru, ale dolů, protože za ta staletí je Rožmberk pořádně zanesen,“ potvrdil Zimola.

Držet nejproslulejší rybník na poloviční vodě by však obnášelo i to, že se do něj vejde méně kaprů a rybáři z něj budou mít menší zisk.

„Kdyby to šlo třeba o metr, tak nám vyleze dvě stě hektarů bláta. To bahno by samozřejmě časem zarostlo, rybník by byl strašně mělký a zmenšil by se. Jeho rybochovný význam by byl téměř nepatrný, takže v každém případě by byly kompenzace,“ řekl ředitel Rybářství Třeboň Jan Hůda České televizi.

Kompenzace i prodej rybníka

Rybník Rožmberk patří v jižních Čechách při povodních mezi klíčová vodní díla, už několikrát prokázal, že umí udržet miliony kubíků vody, a ochránit tak obce pod hrází až po Soběslav.

„Ale už několikrát jsme hráli o milimetry a počítali každý kubík. A já teď říkám, že by se to nemuselo stát, kdyby měl vyšší hráz, nebo byl na poloviční vodě,“ srovnává Zimola, který chce o Rožmberku vyvolat trojstranné jednání mezi krajem, rybáři a Ministerstvem zemědělství.

S rybáři a státem se chce hejtman domluvit, zda je pro stát zajímavější investovat do nákladných protipovodňových opatření při zvýšení hráze rybníka zhruba půl miliardy korun, nebo je pro státní pokladnu ekonomičtější držet poloprázdný Rožmberk, který se bude moci za povodní plnit velkou vodou z Lužnice a platit kompenzace rybářům, případně od nich slavné vodní dílo odkoupit.
Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Nová poliklinika v Budějovicích plánuje 30 ordinací. Licenci ještě nemá

Nová poliklinika v Českých Budějovicích má vyrůst naproti Nákupnímu centru...

Lékařský dům s třiceti ordinacemi vyroste do roka v sousedství Nákupního centra Géčko na českobudějovickém sídlišti...

Další z rubriky

Soud oslovil v kauze týrání štěněte znalce, má objasnit rozsah zranění

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

V případu týrání psa Marleyho z Prachatic si okresní soud vyžádal spolupráci soudního znalce. Ten má soudci pomoci...

Jihočeské Slavonice slaví. Jsou Historickým městem roku 2017

Slavonice jsou Historickým městem roku 2017.

Díky dobré péči o památky se dnes Slavonice z Jindřichohradecka staly Historickým městem uplynulého roku. Výhru v...

Mladí budějovičtí autoopraváři bodovali na soutěži v Mladé Boleslavi

Žáci z českobudějovické střední školy automobilní uspěli v celostátní soutěži...

Pětice opravářů z budějovické automobilní průmyslovky a středního odborného učiliště přivezla druhé místo v kategorii...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
640 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz