Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvýšit hráz, odbahnit? Kraj řeší protipovodňová opatření na Rožmberku

  17:21aktualizováno  17:21
Nesouhlas třeboňských radních i obyvatel se zvýšením hráze Rožmberka přinesl do krajských plánů na lepší protipovodňovou ochranu obcí pod králem rybníků novou variantu. Ta počítá naopak se snížením jeho hladiny po odbahnění dna.

Výlov Rožmberka. Ilustrační foto. | foto: Jaroslav SýbekMAFRA

Vyčistit dno největšího českého rybníka Rožmberk a držet ho na poloviční hladině. To je nová koncepce, o které jednají třeboňští radní s Jihočeským krajem.

Radnice odmítla úpravu hráze obnášející zvýšení bezpečnostního přelivu. Ačkoli by Rožmberk zadržel víc vody, při povodních by zaplavila část Třeboně. Lázeňské město by mělo při velké vodě také problémy se splašky i komáry a lidé z malé osady Hvízdalky by přišli o své domy.

„Po veřejném projednání zásad územního rozvoje kraje, které zahrnují i tuto studii, podalo město námitku, že nesouhlasíme se zbouráním Hvízdalek, s navyšováním přelivu Rožmberka a kótou, která by zaplavila část ulice Dukelská i čerpací stanici kanalizace. Mimo to bychom měli ve městě miliony komárů i hnilobný zápach jako v roce 2002,“ uvedl místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz.

Třeboňští radní však nechtějí čekat, až se krajští odborníci vypořádají s námitkami a stížnostmi ze všech oblastí chystaného dokumentu, a dají ho k rozhodnutí na stůl krajským zastupitelům zřejmě na jejich říjnovém zasedání. A proto už začali jednat o výhradách města i obyvatel, kteří podepisují proti proměně Rožmberka na přehradu petici, s hejtmanstvím.

„Po diskusi jsme došli k tomu, že tento způsob řešení je nepřijatelný jak pro Třeboň, tak pro Jihočeský kraj. Proto nově doporučujeme ve shodě s hejtmanem řešit kapacitu Rožmberka tak, aby došlo k jeho odbahnění a k odstranění náletových dřevin. Zároveň doporučujeme, aby hladina Rožmberka nebyla kvůli rybářům udržována na velké vodě,“ popsal Mráz.

Rožmberk je zanesený bahnem

Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly ale ještě není rozhodnuto, která varianta vyhraje.

„Platí, že chceme prozkoumat všechny možnosti. Jedna je zvýšit hráz o půl metru. Anebo chceme prověřit druhou možnost, domluvit se s majiteli rybníka, že bychom nešli s hladinou nahoru, ale dolů, protože za ta staletí je Rožmberk pořádně zanesen,“ potvrdil Zimola.

Držet nejproslulejší rybník na poloviční vodě by však obnášelo i to, že se do něj vejde méně kaprů a rybáři z něj budou mít menší zisk.

„Kdyby to šlo třeba o metr, tak nám vyleze dvě stě hektarů bláta. To bahno by samozřejmě časem zarostlo, rybník by byl strašně mělký a zmenšil by se. Jeho rybochovný význam by byl téměř nepatrný, takže v každém případě by byly kompenzace,“ řekl ředitel Rybářství Třeboň Jan Hůda České televizi.

Kompenzace i prodej rybníka

Rybník Rožmberk patří v jižních Čechách při povodních mezi klíčová vodní díla, už několikrát prokázal, že umí udržet miliony kubíků vody, a ochránit tak obce pod hrází až po Soběslav.

„Ale už několikrát jsme hráli o milimetry a počítali každý kubík. A já teď říkám, že by se to nemuselo stát, kdyby měl vyšší hráz, nebo byl na poloviční vodě,“ srovnává Zimola, který chce o Rožmberku vyvolat trojstranné jednání mezi krajem, rybáři a Ministerstvem zemědělství.

S rybáři a státem se chce hejtman domluvit, zda je pro stát zajímavější investovat do nákladných protipovodňových opatření při zvýšení hráze rybníka zhruba půl miliardy korun, nebo je pro státní pokladnu ekonomičtější držet poloprázdný Rožmberk, který se bude moci za povodní plnit velkou vodou z Lužnice a platit kompenzace rybářům, případně od nich slavné vodní dílo odkoupit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

Na konzervatoř ho nevzali pro nedostatek talentu. Teď zpívá s Jiřím Kornem

„Dodnes je mi role Romea nejbližší. Bylo to první velké představení, do té doby...

Českobudějovický zpěvák Lukáš Randák si nedávno nadělil ke svým 30. narozeninám zcela vyprodaný koncert plný hostů na...

Sedmiletý rybář házel s úlovky o zem, pak je vracel zpátky do vody

Ilustrační snímek

Českobudějovičtí strážnici vyjížděli k rybníku na okraji města, kde chytal ryby sedmiletý chlapec. Zřejmě neměl...

Audiovizuální show Vltava žije v Budějovicích oslaví 100 let republiky

Budějovický festival Vltava žije vyvrcholil show nazvanou Circle.

Čtyři projekční věže na českobudějovickém náměstí odvypráví stoletý příběh Československa. Show plná živých prvků i...

Najdete na iDNES.cz