Výlov Rožmberka. Ilustrační foto.

Výlov Rožmberka. Ilustrační foto. | foto: Jaroslav Sýbek, MAFRA

Zvýšit hráz, odbahnit? Kraj řeší protipovodňová opatření na Rožmberku

  • 3
Nesouhlas třeboňských radních i obyvatel se zvýšením hráze Rožmberka přinesl do krajských plánů na lepší protipovodňovou ochranu obcí pod králem rybníků novou variantu. Ta počítá naopak se snížením jeho hladiny po odbahnění dna.

Vyčistit dno největšího českého rybníka Rožmberk a držet ho na poloviční hladině. To je nová koncepce, o které jednají třeboňští radní s Jihočeským krajem.

Radnice odmítla úpravu hráze obnášející zvýšení bezpečnostního přelivu. Ačkoli by Rožmberk zadržel víc vody, při povodních by zaplavila část Třeboně. Lázeňské město by mělo při velké vodě také problémy se splašky i komáry a lidé z malé osady Hvízdalky by přišli o své domy.

„Po veřejném projednání zásad územního rozvoje kraje, které zahrnují i tuto studii, podalo město námitku, že nesouhlasíme se zbouráním Hvízdalek, s navyšováním přelivu Rožmberka a kótou, která by zaplavila část ulice Dukelská i čerpací stanici kanalizace. Mimo to bychom měli ve městě miliony komárů i hnilobný zápach jako v roce 2002,“ uvedl místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz.

Třeboňští radní však nechtějí čekat, až se krajští odborníci vypořádají s námitkami a stížnostmi ze všech oblastí chystaného dokumentu, a dají ho k rozhodnutí na stůl krajským zastupitelům zřejmě na jejich říjnovém zasedání. A proto už začali jednat o výhradách města i obyvatel, kteří podepisují proti proměně Rožmberka na přehradu petici, s hejtmanstvím.

„Po diskusi jsme došli k tomu, že tento způsob řešení je nepřijatelný jak pro Třeboň, tak pro Jihočeský kraj. Proto nově doporučujeme ve shodě s hejtmanem řešit kapacitu Rožmberka tak, aby došlo k jeho odbahnění a k odstranění náletových dřevin. Zároveň doporučujeme, aby hladina Rožmberka nebyla kvůli rybářům udržována na velké vodě,“ popsal Mráz.

Rožmberk je zanesený bahnem

Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly ale ještě není rozhodnuto, která varianta vyhraje.

„Platí, že chceme prozkoumat všechny možnosti. Jedna je zvýšit hráz o půl metru. Anebo chceme prověřit druhou možnost, domluvit se s majiteli rybníka, že bychom nešli s hladinou nahoru, ale dolů, protože za ta staletí je Rožmberk pořádně zanesen,“ potvrdil Zimola.

Držet nejproslulejší rybník na poloviční vodě by však obnášelo i to, že se do něj vejde méně kaprů a rybáři z něj budou mít menší zisk.

„Kdyby to šlo třeba o metr, tak nám vyleze dvě stě hektarů bláta. To bahno by samozřejmě časem zarostlo, rybník by byl strašně mělký a zmenšil by se. Jeho rybochovný význam by byl téměř nepatrný, takže v každém případě by byly kompenzace,“ řekl ředitel Rybářství Třeboň Jan Hůda České televizi.

Kompenzace i prodej rybníka

Rybník Rožmberk patří v jižních Čechách při povodních mezi klíčová vodní díla, už několikrát prokázal, že umí udržet miliony kubíků vody, a ochránit tak obce pod hrází až po Soběslav.

„Ale už několikrát jsme hráli o milimetry a počítali každý kubík. A já teď říkám, že by se to nemuselo stát, kdyby měl vyšší hráz, nebo byl na poloviční vodě,“ srovnává Zimola, který chce o Rožmberku vyvolat trojstranné jednání mezi krajem, rybáři a Ministerstvem zemědělství.

S rybáři a státem se chce hejtman domluvit, zda je pro stát zajímavější investovat do nákladných protipovodňových opatření při zvýšení hráze rybníka zhruba půl miliardy korun, nebo je pro státní pokladnu ekonomičtější držet poloprázdný Rožmberk, který se bude moci za povodní plnit velkou vodou z Lužnice a platit kompenzace rybářům, případně od nich slavné vodní dílo odkoupit.